metro.cz

GALERIE: Komunismus bolí dodnes! Lidé si připomínají vraždu Milady Horákové

  13:28
Stovky lidí si dnes v Praze připomínají justiční vraždu političky Milady Horákové i další oběti komunistického režimu. Desítky lidí se sešly na hřbitově v Ďáblicích, k pomníku obětem komunistického režimu na Újezdu došel průvod několika set studentů.
Kampaň Komunismus bolí dodnes vzdala úctu obětem  zvůle totalitního režimu.

Kampaň Komunismus bolí dodnes vzdala úctu obětem zvůle totalitního režimu. | foto: Aleš Náhlý

Horáková, právnička a národně socialistická poslankyně, byla popravena 27. června před 64 lety po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji.

Na Újezd přišly stovky studentů

Již dopoledne si její osobnost připomněly stovky žáků a studentů základních a středních škol v Národním divadle, kde jim společnost Člověk v tísni promítla dokumentární film Případ dr. Horáková. K dětem v předtočeném videu promluvil také herec Jan Přeučil, jehož otec byl souzen s Horákovou ve stejném procesu.

Asi 800 studentů se pak s transparenty "Komunismus bolí dodnes" nebo "Proti ztrátě paměti" vydala k nedalekému památníku na Újezdu. U něj pak desítky z nich položily červené růže. "Horáková by byla nepochybně ráda, že pevnost jejích postojů svůj smysl měla," řekl primátor Tomáš Hudeček k odkazu Horákové.

Zločiny komunismu připomenou vězni v mundůrech

Na zločinnou podstatu komunistického režimu chtějí aktivisté poukázat u tří stánků v centru Prahy, kde budou studenti ve vězeňských uniformách rozdávat kolemjdoucím letáčky.

Oběti komunistického režimu si desítky lidí připomněly také na hřbitově v Ďáblicích u čestného pohřebiště politických vězňů. V hromadných hrobech tam jsou pohřbeny desítky lidí, včetně katolického kněze Josefa Toufara, umučeného při výsleších StB. Na památku Horákové vzpomenou i účastníci odpolední piety u jejího symbolického hrobu na Vyšehradském hřbitově.

Autor: ČTK
zpět na článek