metro.cz
Obří reklamní plocha (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Konec obří reklamy na billboardech? Praha má přísnější pravidla

  6:00
S velkou pompou představil v minulém týdnu primátor Tomáš Hudeček nové Pražské stavební předpisy. „Jedná se o konec nové reklamy v Praze, protože součást těchto předpisů je i zákaz stavění reklamních ploch větších než šest metrů čtverečních,“ řekl Hudeček. Nové billboardy a jiné reklamní nosiče obřích rozměrů už tak v Praze od října nevyrostou. Co však bude s těmi stávajícími? Do pěti let by od nich mělo být město zcela očištěno.

Některé billboardy už od silnic zmizely, v Praze je ovšem stále skoro 12 tisíc různých typů reklamních nosičů, nejvíce takzavných bigboardů. Na ně se prý nová pravidla zpětně vztahovat nemohou. „Zároveň je třeba zmínit, že reklama je dočasnou stavbou. V horizontu 5 let ji již nebude možné obnovit. Vyhlídky na zlepšení stávající situace jsou tedy nadějné,“ sdělil deníku Metro urbanista Filip Tittle z Institutu plánové a rozvoje města.

A jaký vliv to bude mít na provozovatele reklamy? „Třeba na Jižní spojce to nebude mít žádný dopad,“ domnívá se Stanislav Lazar z Asociace venkovní reklamy. Ten se ale více nechtěl k novým předpisů vyjadřovat s tím, že napřed si je musí asociace prostudovat s právníky. Nutno dodat, že alespoň k nějakému posunu zatím došlo. V uplynulých týdnech zmizely údajně reklamní plachty z protihlukových stěn a Barrandově, rovněž byl zakryt obří LED billboard na křižovatce Poděbradské s Kbelskou.

Nová pravidla

Kde smí podle Pražských stavebních předpisů být která reklama?

  • V památkových zónách smějí být reklamní nosiče nad čtyři metry čtvereční jen tehdy, nemají-li na nich uvedené informace reklamní charakter.
  • V ostatních místech mohou nosiče zprostředkovávat reklamu, ale jen na ploše do 6 metrů čtverečních.
  • Samostatně stojící nosiče musí nechávat průchod o šířce aspoň 1,5 metrů.
  • Reklama na střechách budov může mít na výšku maximálně dva metry.
  • Na fasádách domů lze umístit reklamu jen tehdy, nezakrývá-li okna a nemá-li na výšku více než 3 metry

Komentáře

zpět na článek