metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Do Havlíčkových sadů se po několika letech vrátila socha Neptuna. Zbývá pouze zprovoznit vodní prvky. | foto: ČTK

GALERIE: Grébovka je kompletní. Po letech se do ní vrátila socha Neptuna

  13:45
Do pražských Havlíčkových sadů se po několika letech vrátila socha Neptuna. „Zbývá pouze zprovoznit vodní prvky, aby ze sochy začala opět tryskat voda,“ řekla dnes starostka Prahy 2 Jana Černochová. Osazení sochy označila za tečku náročné rekonstrukce Grébovky, která trvala přes 15 let a stála více než 365 milionů korun.

Originál vzácného díla, který spolu s kašnou tvořil kulturní památku, se z parku ztratil v 90. letech minulého století. Podle všeho jej někdo ukradl. Po pátrání se nakonec našel na zahradě tvrze Třebotov u soukromého sběratele, který ji podle starostky nabyl v dobré víře, přesto však sochu za úplatu vrátil. Náhradou dostal jednu ze dvou kopií, kterou nechala radnice vytvořit.

"Neptun je posledním sklíčkem scházejícím v mozaice obnovené Grébovky," uvedla starostka. Socha stojí v jeskyni Grotta v horní části parku. Originál, který sochař Bohuslav Schnirch vyhotovil z jemného pískovce, bude do dvou nebo tří let uložen v lapidáriu Národní galerie. Do té doby by podle starostky měl být vystaven v Novoměstské radnici.

Komentáře

zpět na článek