metro.cz

Rozhovor: Nejsme asi žádný rodinný podnik, ani béčko ODS, říká Zbyněk Passer

  10:41
Zabodovat a pověsit si na krk řetěz primátora by chtěl po podzimních volbách i lídr hnutí Pro Prahu Zbyněk Passer. „Obáváme se, že jednání o Opencard nedopadnou dobře. Je potřeba udělat tlustou čáru a přijít s novým řešením,“ říká v rozhovoru pro deník Metro.
Lídrem hnutí Pro Prahu je kolodějský starosta Zbyněk Passer. | foto: Pro Prahu

Co přiměje úspěšného starostu z Koloděj k tomu, aby se vrhl do magistrátní politiky?
Frustrace z přístupu vedení magistrátu k městským částem. Praha je kraj a má své povinnosti. Nemůžu mluvit za jiné kraje, jak to funguje tam, ale Praha svou krajskou funkci neplní. Neplní ji formou služby a servisu městským částem, neplní ji poměrem financování – myslím třeba tím, kolik z toho, co obdrží od státu, pošle městským částem. Nemáte partnera, který by byl ochotný se s vámi bavit.  Je několik možností, co s tím dělat.  Můžete se s tím smířit, prostě se na to vykašlat, nebo s tím něco dělat. Tuhle cestu jsem si vybral.

Nabízíte svým voličům, něco jiného než ostatní? Transparentnost, bezpečnost, ty věci se pořád opakují...
Náš program vznikal tak, že jej naše hnutí rok připravovalo, ostatní strany většinou pár měsíců před volbami vezmou agenturu, něco sepíšou, marketing dodá hesla na plakáty a nikdo se tím moc nezabývá. My máme jedenáct komisí, stejně jako je radních, a těch jedenáct komisí rozebralo správu města do posledního detailu. V komisích máme odborníky s dlouhodobou praxí a znalostí oboru.

Velkým hitem programů je doprava zdarma, řešili jste i takovou věc?
Zabývali jsme se tím. Je potřeba říct, že tahle varianta není dlouhodobě možná. Uvažovali jsme ale o něčem jiném, je určitá možnost, že by to vyzkoušet v Praze snad šlo.

Jaká to je možnost?
Obáváme se, že jednání o Opencard nedopadnou dobře. Je potřeba udělat tlustou čáru a přijít s novým řešením, kterému říkáme karta mobility. Bude to rozhraní, do kterého může přijít jakýkoliv platební instrument a sloužit to může k řadě soukromých i privátních služeb. Podstatným aspektem je, že tento systém by Praha pořídila a provozovala zdarma. Představit si ji můžete jako nálepku na mobil. Než se podaří takové řešení zavést, ať se třeba půl roku jezdí po Praze zdarma. 

V programu slibujete i další novinky v dopravě.
Zpřístupnění Prahy systémem chytrých křižovatek se semafory, které sledují, kde se tvoří zácpy. Takový systém může ušetřit až dvacet procent času. Do Prahy denně přijíždí 168 tisíc Středočechů, většinou autem. Připočítejte k nim sto tisíc Pražanů z okrajových částí. Pro ně je potřeba u konečných metra, u železnice vybudovat parkovací domy, aby nejezdili do centra. A když se vrátím k předchozí otázce, o výhodách hromadné dopravy je může přesvědčit i ten půl rok zdarma.

Hnutí Pro Prahu určitě nejste jen vy, kdo jsou další lidé ve vašem hnutí?
Trochu mě mrzí, že to vypadá, že naše hnutí jsem jen já. V první desítce máme starosty, právníky, lékaře, odborníky na řadu dalších oblastí.

Mimo jiné i bývalého předsedu zastupitelského klubu ODS za Pavla Béma... 
Jsem rád, že Pavel Žďárský je členem našeho hnutí. Je sedmnáct let starostou městské části, čtyřikrát za sebou ho lidé, kteří ho znali, zvolili. Je to jeden z mála starostů, který má zkušenosti s prací na magistrátu. Navíc je to člověk, který nefiguruje v žádném korupčním skandálu.

Ve vašem hnutí je řada dalších politiků z bývalé ODS. Ukázkovým příkladem je Praha 4 a Pavel Caldr.
Naším lídrem na kandidátce je Ivana Staňková, členka předsednictva hnutí a člověk, který má mou důvěru. Všechny naše místní organizace mají velkou míru autonomie a nechceme jim přehnaně zasahovat do personální politiky. O účasti současného starosty pana Caldra jsme delší dobu debatovali, postavila se za něj ale celá místní organizace a trvala na jeho účasti. Neúčast pana Caldra na kandidátce by oslabila celou místní organizaci.

Není Pro Prahu rodinný podnik? Největším sponzorem je váš bratr, developer Radim a předsedkyní hnutí je vaše sestřenice Petra Venturová.
Není pravda, že je můj bratr největším sponzorem, je jedním z nich. Největším sponzorem jsem v současné chvíli já. Petra Venturová je devět let starostkou a založila Svaz městských částí, který předcházel našemu hnutí. Další můj strýc je český filmový režisér, další náš společný bratranec je významným architektem, bratr Petry je soudcem Nejvyššího správního soudu… Jsem poslední člověk, který by se styděl za svou rodinu.

Kolik utratíte za kampaň?
Počítáme se šesti miliony. Pokud vybereme víc, bude to víc, ale snažíme se držet při zemi. Máme hodně dobrovolníků, navíc jsme s kampaní začali už v létě, kdy jsou ceny mírnější.

Vaši stranu provází spor o logo a název strany.
Když jsme začínali, dostávali jsme nabídky řekněme z takového toho pražského polosvěta … nepotřebujete s něčím pomoc, nemáte problémy s financováním. Chtěli jsme to udělat sami. Teď se nás snaží znovu dostat pod tlak, teď je to prostřednictvím sporu o logo a název, ale další věci určitě ještě přijdou.

Jak to tedy je s vaším názvem?
Jsme jediným subjektem registrovaným u ministerstva vnitra pod názvem Pro Prahu. Volební zákon říká, že se nemůžou dvě strany jmenovat stejně. Magistrát nám dal za pravdu a druhý subjekt neregistroval. Teď by to měl potvrdit soud.

A pokud jde o logo?
Jednali jsme s mnoha agenturami jednou z nich byl i pan Dimun. Nakonec ke spolupráci nedošlo, založili jsme vlastní PR tým, jeho spolupráci jsme chtěli ocenit, on to odmítl, když jsme začali logo používat, ozval se, že peníze chce. Začali jsme jednat, domluvili jsme se na podmínkách, ale on už v průběhu jednání prodal stejné logo někomu jinému. Poslední věc, aktuálně Městský soud nevyhověl druhé straně a nevydal předběžné opatření, které by nám zakázalo logo používat.

Kdo je Zbyněk Passer

V komunální politice se pohybuje už šestnáct let. Od roku 2012 je starostou městské části Praha-Koloděje.

  • Během studií na VŠE začal pracovat ve firmě  Passer Invest, která většinově patří jeho bratru Radimovi. V letech 2002 – 2007 působil v jejím představenstvu.
  • Je ženatý a má pět dětí.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek