metro.cz

Rozhovor: Vezměte si něco pod zadek, říká Jan Svěrák o promítání Tří bratrů

  7:00
Zažít město jinak je název sousedské slavnosti, do které se zapojil i Braník. A s touto čtvrtí také známý režisér, který zde bydlí již šestnáctým rokem. „Pro starousedlíky jsme stále ještě nováčky,“ říká pro deník Metro filmař, jehož posledním filmem je pohádka Tři bratři. Ta se bude promítat už zítra večer pod širým nebem.
Režisér Jan Svěŕák | foto: ČTK

Vejdou se lidé v pátek na schody na Tři bratry?
Tři bratři je nový film a­ myslím, že se lidé nevejdou. Naše improvizované letní kino pojme něco přes sto diváků, ostatní už neuvidí. Můžu jen doporučit vzít si něco pod zadek a přijít včas, začínáme po setmění ve čtvrt na devět.

Dnes lidé uvidí film Díky za každé nové ráno, podle čeho vybíráte program?
V Braníku žije hned několik filmových režisérů: Tomáš Vorel, Ondřej Trojan, já a bydlel tu i Milan Šteindler. Dohromady jsme natočili několik desítek filmů, takže je zatím stále z čeho vybírat. Hrajeme pokaždé celý týden před festivalovou sobotou, promítáme na plachtu nataženou nad schody, a když neprší, bývá tam plno a nálada naprosto jedinečná.

Proč se aktivně účastníte akce Braník sobě?
Vyrůstal jsem na sídlišti a­ tam znáte sotva některé sousedy z vašeho vchodu, ale tím to končí. Co to je komunitní život, jsem poznal až v Braníku, který sevřený mezi skálou, řekou a magistrálou působí jako samostatné městečko. Sousedé se tu zdraví, znají své děti a máloco se tu utají. Před pár lety se tu obyvatelé sjednotili, když hrozilo, že radnice Prahy 4 zruší místní školu. Uhájili ji. A od té doby tu máme něco, čemu se říká zdravá občanská společnost. A Braník sobě je její oslavou.

Jakou jste zažil největší proměnu starého Braníka?
Nejvíc se asi změnila ulice Pod Vinohradem, kde zmizely staré domky s prkennými ohradami a dřevěnými pavlačemi. Tam se ještě dal natáčet film ze začátku minulého století. Teď je tu místo nich nevzhledná červená krabice čnící nad okolím i nad chodníkem, kolem které už nerad chodím. Příští rok se snad dočkáme rekonstrukce hlavní „obchodní třídy“, tedy Branické ulice.

Na co se těšíte?
Na rozšíření chodníků, výsadbu stromů, to bude krása.

Branický dvůr

Jak vnímáte vývoj situace kolem Branického dvora, který vlastně bude jednou z neživých kulis akce?
Barokní budova Branického dvora už chátrá několik desetiletí. Je jistě dobře, že se podařilo najít nájemce, který ji možná opraví. Co není dobré, je smlouva, kterou radnice na pronájem uzavřela. Přestože ji občanské iniciativy opakovaně připomínkovaly, zůstala pro obec nevýhodná a nájemce vlastně téměř k­ničemu nezavazuje.

Blíží se komunální volby. Co byste si přál v této souvislosti? Pro Prahu 4, pro Braník.
Přál bych si, aby lidé volili zastupitele, které dobře znají, o nichž vědí, že se zajímají  víc o veřejný prospěch než o­ten svůj.  Aby nevolili slepě podle stran, protože v komunální politice nejde o levici či pravici, netvoří se tu zákony ani se nerozhoduje o daních. Jde tu jen o dobrou správu svěřeného majetku. Z minulosti už víme, že populární a ­silné strany jsou nejlepším úkrytem pro parazitující „podnikatele s veřejným majetkem“, a měli bychom se z ­toho poučit. Jak moc jsme poučitelní, to se brzy ukáže.

Branickou ulici promění už potřetí pouliční festival

Přijíždějí nejen Tři bratři. Festival v Braníku se koná tuto sobotu.

  • Zmizí auta a místo nich vznikne místo na hraní a setkávání, zavoní domácí dobroty. Pódia ožijí hudbou a divadlem. Více na: www.braniksobe.cz
  • Festival v Braníku spadá pod velkou akci Zažít město jinak, která se prezentuje jako oslava veřejného prostoru ve městech. Ulice se otevřou podobným způsobem na mnoha místech Prahy příští sobotu 20. září. Více najdete na adrese: www.zazitmestojinak.cz
Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek