metro.cz

Konec fotbalu u Botiče? Klub Bohemians 1905 dostal výpověď ze stadionu v Ďolíčku

  10:46aktualizováno  12:10
Budoucnost fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 je ohrožena. Aktuálně jedenáctý celek prvoligové tabulky dostal k 30. listopadu výpověď z nájemní smlouvy k Ďolíčku od majitele stadionu společnosti Bohemians Real. Problémem je, že stále nedošlo k naplnění dohody o výměně stadionu za sousední pozemky mezi Prahou 10 a majitelem arény. Klokani to oznámili na svých internetových stránkách. Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík řekl, že se jedná o pochybení magistrátu. Ten zase tvrdí, že si musí nechat udělat oponentní posudek na cenu transakce.
Stadion Ďolíček

Stadion Ďolíček | foto: Luděk Kovář - Wikimedia Commons

„Jestliže se nepodaří situaci zachránit, budeme se muset vystěhovat, v tuto chvíli samozřejmě netušíme kam. V polovině ligového ročníku se ocitneme na dlažbě, bez domácího hřiště. To může mít pro další existenci našeho klubu fatální následky,“ uvedl předseda představenstva Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz. Podle klubu majitel stadionu sice ve výpovědi neuvedl konkrétní důvod, ale problémem je, že dosud nebyla naplněna květnová dohoda o výměně Ďolíčku za sousední pozemek mezi Prahou 10 a Bohemians Real.

Magistrát zdržuje a majiteli stadionu došla trpělivost

Krize jménem Ďolíček

  • Stadion v Ďolíčku v minulosti nesplňoval prvoligové podmínky, proto ho Bohemians 1905 museli v roce 2010 na dvě ligové sezony opustit a přesunout se do nedaleké Synot Tip Areny.
  • Fanoušci se v minulosti obávali, že stadion bude zbourán, kvůli záchraně klubu a populárního Ďolíčku kandidovali do zastupitelstva městské části s uskupením Desítka pro domácí a stali se součástí koalice.

Zástupci městské části již před pár měsíci schválili, že odkoupí Ďolíček a vymění ho s majitelem stadionu za sousední pozemky, čímž by se vyřešily dlouhodobé problémy s pronájmem arény. Jenže dohoda podle "Klokanů" stále čeká formální schválení ze strany magistrátu. „Tento týden jsem poslal dopis primátorovi. Jedná se o pochybení města, neboť je to transakce přesahující hranici 50 milionů, což musí schválit pražští radní. My jsme udělali vše, co jsme mohli,“ řekl Zoufalík s tím, že majitele stadionu o situaci již informoval.

„Pro nás je to už vážně tragické. Sotva jsme díky vstřícnosti a pochopení Prahy 10 vykřesali naději na rozumné řešení, úřední průtahy všechno zhatí. Magistrát obdržel veškeré potřebné podklady a měl na to 45 dní. Nechápu, proč to ještě není vyřízené,“ uvedl Jakubowicz. „Vlastně se ani majiteli stadionu nemůžu divit, že mu došla trpělivost. Nezbývá nám než se znovu obrátit na vedení radnice Prahy 10 s prosbou, jestli by se mohli pokusit s magistrátem ještě nějak pohnout,“ dodal.

Ve hře je údajně developer ze zahraničí

Zástupci magistrátu tvrdí, že vzhledem k vysoké částce, kterou musí radnice doplatit, si musí nechat udělat oponentní posudek ceny. „Posudek by měl jasně určit, zda stanovená hodnota skutečně odpovídá ceně transakce,“ uvedla radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

GALERIE: Jak vypadal Ďolíček v minulosti

Ďolíček před lety
Ďolíček před lety
Ďolíček před lety

Podle informací klubu majitel stadionu už jedná s dalším zájemcem, údajně významným zahraničním developerem. Hrozí tak zánik fotbalu v Ďolíčku. „Vyzýváme odpovědné činitele Prahy 10 a zejména magistrátu, aby situaci urychleně projednali a pokud možno vyřešili. Jestliže dopustí, aby kvůli jednomu razítku zanikla obrovská tradice a aby sportovcům a fanouškům zbyly oči pro pláč, bude to obrovská ostuda. A klokaní rodina jim to jen tak nezapomene,“ řekl prezident klubu Antonín Panenka.

Tradice dlouhá 80 let

  • Od srpna 1914 měl fotbalový tým Bohemians, který byl založen v roce 1905 jako AFK Vršovice, svůj stadion s názvem Ďolíček pod kasárnami v dolíku u Kodaňské ulice. A termín „ďolíček“ zůstal Bohemians pro jejich stadion dodnes, i když ten nynější je o necelý kilometr více na západ.
  • Po návratu z výletu z Austrálie v roce 1927, když Vršovičtí začali i doma vystupovat jako Bohemians a zvolili si klokana do svého znaku, se na stadion s kapacitou 6000 diváků valily davy příznivců, v roce 1930 při utkání se Spartou dokonce praskly ochozy. Z iniciativy tehdejšího předsedy Zdeňka Dannera tak vznikla myšlenka vybudovat pro klokany stánek důstojnější, a to u Botiče.
  • Otevření stadionu o Velikonocích 27. března 1932 patřilo za účasti 18 tisíc diváků dvojzápasu Bohemians - Slavia a Viktoria Žižkov - Teplitzer FK. Celý ceremoniál byl vysílán v rozhlase. Autorem projektu stadionu byl známý vršovický architekt A. Vejvoda, půdorys stadionu zůstal zachován dodnes. Povrchem byla škvára, dominantou tehdy moderní tribuna na podélné straně u Botiče.
  • Dannerův stadion Bohemians poničil spojenecký nálet v únoru 1945, o tři roky později muselo z průčelí hlavní tribuny zmizet Dannerovo jméno i tradiční jméno klubu, který byl poté mnohokrát přejmenováván. V roce 1951 byl na stadionu položen místo škváry trávník, v polovině 60. let bylo zprovozněno umělé osvětlení a v létě 1970 se nad Ďolíčkem vztyčila nová kovová tribuna. V roce 2007 byl kompletně osazen sedačkami.
  • V současnosti má Ďolíček oficiálně kapacitu 5000 diváků. Před rokem 2003 (změna kvůli projektu Stadiony 2003) se na stadion vešlo 13 388 diváků, po osazení sedačkami v roce 2007 9000 diváků.
  • Nejslavnější období stadionu i klubu je spjato s trenérem Tomášem Pospíchalem, který v roce 1983 dovedl celek z Ďolíčku k dosud jedinému titulu. V té době patřili zelenobílí k domácí špičce a dařilo se jim i v evropských pohárech, o čemž nejlépe svědčí jejich semifinálová účast v Poháru UEFA v mistrovské sezoně 1982/83. Opory z konce 70. a začátku 80. let jako Antonín Panenka, Přemysl Bičovský nebo Vladimír Borovička se prosazovaly i v reprezentaci. Panenka je nyní prezidentem klubu.
Autor: ČTK
zpět na článek