metro.cz
U poštovních schránek je postcrosser Pavel Kuzebauch jako doma. Měsíčně pošle na třicet pohlednic. | foto: Pavel Kuzebauch

Pošli pohled, ze světa ti dorazí jiný. Postcrosseři se pochlubí úlovky

  16:00
Přes deset tisíc lidí v Česku propadlo neobvyklému koníčku. Posílají pohlednice a čekají, že jim na oplátku další postcrosser, třeba až z druhého konce světa, pošle pohled také. „Ne všichni z registrovaných uživatelů jsou ale aktivní,“ říká Pavel Kuzebauch, který o víkendu organizuje již sedmý sraz těchto nadšenců.

Němci, Američané a Nizozemci. Takový je žebříček nejčilejších světových postcrosserů. To vše je podloženo statistikami, každý, kdo se chce na tento koníček dát, se totiž musí registrovat na celosvětových webových stránkách Postcrossing.com. Na nich registrovaní členové například vidí, kolik pohledů již poslali, kolik se jich vrátilo, nebo kam a jak dlouho jejich vzkaz dalším nadšencům cestoval. Ani Češi ale nezůstávají pozadu.

Postcrosseři, doražte v sobotu do Kroměříže

Například 33-letý Pavel Kuzebauch z Prahy, který pracuje ve vydavatelství odborné literatury, kouzlu postcrossingu propadl před pěti lety. Jeho sbírka teď čítá pohlednice z více než padesáti zemí světa. Kterých si cení nejvíce? „Z přijatých bych za nejexotičtější považoval pohled z Ekvádoru, Portorika a Chile. Z mnou poslaných považuji za nej exotiku Severní Koreu vloni v létě,“ říká Kuzebauch. Jak dodává, štěstí na ty nejlepší kousky bývá hlavně ze začátku, tedy poté, co se jeden stane oficiálně postcrosserem. „Pak už je to slabší,“ varuje.

Teď o víkendu pořádá už sedmý sraz českých členů. Jde o akci, která se koná jednou ročně. V sobotu se nadšenci sejdou v Kroměříži. „Cílem srazu je poznat nové lidi, diskutovat o poznatcích, zážitcích či negativních zkušenostech s ostatními uživateli ze světa. Probíhá na něm vzájemné prohlížení obdržených pohledů, podepisování pohledů na poslání a podobně,“ dodává Pavel Kuzebauch. V neděli se pak členové přesunou vlakem do Olomouce.

Koníček vyjde nadšence i na několik stovek měsíčně

V Česku je více než deset tisíc registrovaných uživatelů, mnozí z nich jsou ale neaktivní. To znamená, že třeba za měsíc, za dva, nepošlou jedinou pohlednici. Jak Kuzebauch říká, zejména ze začátku nadšenci pošlou (a také obdrží) třeba deset pohlednic měsíčně, pak už ale nadšení některých opadá a flinkají to.

Sám Kuzebauch pošle do třiceti pohledů za měsíc. Je zřejmé, že při současných cenách zásilky 25 korun po Evropě a třicet mimo Evropu nejde zrovna o ten nejlevnější koníček. Kór když většina postcrosserů jsou spíše mladší lidé, především studenti, kteří peněz nazbyt nemají. „Je to docela darda,“ potvrzuje Kuzebauch. Přestat ale nehodlá, za letošní rok si vytyčil cíl poslat tisíc pohledů.

Komentáře

zpět na článek