metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Jan Kaláb při práci | foto: onepoint.cz

Známý umělec maloval na chodníky, kvůli špinavým tlapkám dostane pokutu

  7:00
Jan Kaláb si říká uměleckým jménem Point a teď má potíže s policií. Je jedním z nejlepších českých umělců, kteří tvoří přímo v ulicích. Na několika místech na Letné barvami zkrášloval místní chodníky. Problém je, že neměl na svou aktivitu povolení. „Na konci října se dozvím, jak vysoko bude vyčíslená škoda. Z toho důvodu se mi už pokračovat v akci tady na Letné nechce,“ napsal Kaláb na Facebooku skupiny Letenská parta, která se snaží místní obyvatele motivovat k nejrůznějším aktivitám.

Barvy proti šedi

  • Jan Kaláb patří mezi špičky českého graffiti.
  • Svá díla vystavoval na různých místech v Evropě, byl jedním z prvních tvůrců plastikových 3D graffiti na světě.

Jeho koláže se na nevzhledných pražských chodnících objevily už před devíti lety a teď svůj nápad oprášil. „Napadlo mě vybarvit ty neuvěřitelné tvary záplat v asfaltovém chodníku, které postupem času vznikají po výkopových pracích při běžných městských opravách,“ řekl deníku Metro ještě předtím, než ho policie chytila.

Podle informací deníku Metro.cz policie začala barevné obrazce řešit poté, co si jeden z obyvatelů stěžoval, že mu jeho pes ušpinil barevnými tlapkami oblečení. Reakce obyvatel Letné na koláže ovšem byly z drtivé většiny pozitivní. „Jsem překvapený a potěšený, jak moc lidé dobře reagují,“ uvedl Kaláb.

Barevný chodník v ulici Nad Štolou
Barevný chodník v ulici Nad Štolou

Barevný chodník v ulici Nad Štolou

Rozhovor: Pražské chodníky mají krásné jizvy, říká umělec

Jak jste přišel na nápad udělat barevné chodníky?
Někdy v roce 2005 mě napadlo vybarvit ty neuvěřitelné tvary záplat v asfaltovém chodníku, které postupem času vznikají po výkopových pracích při běžných městských opravách. Když se na to člověk zaměří, zjistí, jak moc zjizvené ty chodníky jsou. A ty tvary jsou právě tak nečekané, protože nad nimi nikdo nepřemýšlel z estetické stránky, ale jen z té praktické. To mi přijde úchvatné. Z jednoho pohledu se to může zdát jako ohyzdnost, protože ani jedna záplata není rovná a nelícuje s ostatními. Když se ale na tu samou věc člověk podívá jinýma očima, má ta samá věc obrovskou poetiku. Já ji jen zvýraznil barvami.

Máme v tom díle hledat i něco dalšího?
V prvním plánu se těšte z toho, že něco, co bylo odjakživa šedivé, je najednou barevné. V tom dalším můžete začít přemýšlet, která záplata byla v té pozemní koláži jako první a jak mohly ty další tvary postupem času asi přibývat. Třeba vám to otevře oči a začnete se těšit i z dalších neuvěřitelných obrazců, které na zemi při procházce městem najdete a nebudou muset být ani barvené. No a pak se sami sebe začnete ptát, jestli se vám po takovém chodníku nebude stýskat, až ho v budoucnu nahradí klasická dlažba.

Jak dlouho barvy na chodnících vydrží? budete je obnovovat?
Doufám, že do zimy ten nátěr vydrží. Na jaře uvidím, jak ty moje omalovánky budou vypadat. Pak se rozhodnu, jestli budu mít chuť a čas něco z toho obnovovat.

Jaké jsou reakce lidí na Letné?
Jsem překvapený a potěšený jak moc lidé reagují. Těší mě že poměr pozitivních a negativních reakcí je 20:1. Jak jsem se zmínil, akci chodníky jsem udělal v roce 2005, letos je to pro mě takové oprášení starého nápadu. Tehdy jsem vybarvil záplaty skoro po celé Praze. A kolemjdoucí nereagovali tak hojně jako letos. Nevím, jestli se naše společnost za těch necelých 10 let víc uvolnila, nebo jestli bydlí na Letné převážně pohodáři.

Komentáře

zpět na článek