metro.cz

GALERIE: Praha si připomíná den úmrtí svatého Václava. Lidé se sešli u koně

  11:52
Václavské náměstí je symbolem toho, že dobro bývá provázeno zlem, zaznělo z několika úst při sobotním Svatováclavském duchovním zastavení. Vystoupila na něm řada duchovních v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i několik osobností z politické sféry, například starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký nebo europoslanec Stanislav Polčák.

Duchovní zastavení se posedmé konalo v předvečer svátku svatého Václava s cílem připomenout odkaz tohoto patrona českého národa a ukázat jeho význam pro současnost. Václavské náměstí, kterému dominuje socha svatého Václava na koni, bylo dějištěm řady významných okamžiků české historie. „Bojovalo se zde o hodnoty dobra a zla, o spravedlnost,“ připomněl Duka.

Václavák je obrazem českého národa, tvrdí starosta

Toto místo však má i druhou tvář, v noci se stává nebezpečným, pohybují se na něm bezdomovci, narkomani i prostitutky. „Je symbolem, že je dobro provázeno zlem a bohatství chudobou,“ uvedl starosta Lomecký. Náměstí je podle něj koncentrovaným obrazem celého českého národa.

Řečníci postupně připomínali různé aspekty života svatého Václava, jehož odkaz je podle nich stále aktuální. Europoslanec Polčák řekl, že byl tento světec nejen duchovní, ale také státní osobností. Starosta Lomecký zase vypíchl jeho prozápadní orientaci.

Duka položil kytici k soše svatého Václava

Svatováclavské duchovní zastavení zahájili moravští poutníci, kteří celé odpoledne putovali Prahou. Přinesli kopii Palladia země české, kovového reliéfu Panny Marie, který svatý Metoděj údajně při křtu věnoval svaté Ludmile. Její vnuk Václav tento obraz zdědil po její smrti. Čeští katolíci mu připisují ochrannou moc.

Arcibiskup Duka po svém projevu položil kytici s trikolórou k soše svatého Václava. Pak před zaplněnou horní část Václavského náměstí přijel Sbor Selských jízd, šest dívek na koních doprovázených praporečníky. Společně vyslechli národní hymnu a program akce, kterou pořádalo Sdružení přátel Václavského náměstí společně s Prahou 1 a Arcibiskupstvím pražským, uzavřel Svatováclavský chorál.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Komentáře

zpět na článek