metro.cz

Rozhovor: Chceme změnit podmínky na sídlištích a stavět nové byty, říká Štěpánek

  10:24
Lídrem Trojkoalice je ostřílený komunální politik a předseda pražských zelených Petr Štěpánek. Do voleb vede Trojkoalici složenou ze tří zdánlivě nesourodých stran – zelených, lidovců a Starostů a nezávislých.
Lídr Trojkoalice a předseda pražských zelených Petr Štěpánek | foto: Trojkoalice

Jak jste dlouho v komunální politice?
První moje veřejná funkce byla poslanec Národního výboru hlavního města Prahy v roce 1990, to je dnešní pražské zastupitelstvo. Byla to kooptovaná funkce hned po revoluci. Od 80. let jsem fungoval v environmentálním undergroundu s Ivanem Dejmalem.

Dal jste si ale pauzu.
Došlo mi, na rozdíl třeba od Marka Bendy, že nemám věk na to, dělat politiku. Podařilo se mi prosadit jednotnou tramvajenku nebo nechat vyhlásit několik velkoplošných území, ale dal jsem si deset let pauzu a dál jsem se věnoval své profesi molekulární biologie a žil jsem několik let ve Spojených státech, abych se zapojil do normálního procesu. Dospěl jsem a vrátil jsem se do politiky jako zralý člověk.

Pamatujete i dobu Pavla Béma.
Byl jsem v jeho druhé radě. Myslím, že jsem tam jako radní pro životní prostředí odvedl spoustu práce, podařilo se nám prosadit třeba Letňanský park. ODS měla většinu a moje práce byla o neustálém vyjednávání s touhle většinou. Nakonec jsem odešel do opozice.

Změnila se pražská politika za 25 let?
Myslím, že změna přichází. Byla to doba ODS, aTOP 09 je jen její odnoží. Teprve teď společnost vyzrála a lidé budou rozhodovat o skutečných hodnotách. Teprve teď lidé rozhodnou, jestli Praha pojede stejným nudným neoliberálním směrem, nebo jestli se začneme bavit o tom, že polovina lidí žije na sídlištích a že je potřeba dělat politiku nejen na Praze 1. Poprvé budou volby o skutečných hodnotách.

Jak funguje Trojkoalice? Není to jen sňatek z rozumu a společná jistá cesta pro lidovce, zelené a starosty do zastupitelstva?
My jsme s hrůzou sledovali, jak ČSSD, ODS a TOP 09 mění koalice a nepřetržitě se podráží. Proto jsme s předstihem domluvili koalici svoji a rozhodli se ji voličům nabídnout. Probrali jsme všechny věci a teď přicházíme s uceleným programem.

Jste nejznámější tváří tohoto seskupení, koho Trojkoalice ještě voličům nabízí?
Je to nejkompetentnější kandidátka, máme na kandidátce více než polovinu starostů, radních, zastupitelů. Jsou to lidé kvalifikovaní a nespojení s žádnými aférami. Zároveň nabízíme pravolevé rozkročení. Nemá cenu, aby pravice něco udělala a levice to zrušila, tohle máme za sebou. A pokud budu konkrétní, ze zelených třeba Petru Kolínskou, ze Starostů třeba starostku Slivence Janu Plamínkovou, za lidovce třeba bývalý zastupitel Marián Hošek, starostové Suchdola, Lysolají, Ďáblic... jsou to lidé se zkušenostmi i výsledky. Výraznou postavou je také Matěj Stropnický, zastupitel z Prahy 3.

Co najdou Pražané v programu Trojkoalice originálního?
Všechno jsme dali do Charty práv Pražana. Jestli je nějaká velká slabina současné rady, tak je, že o problémech mluví a nic s nimi nedělají. Příkladem může být třeba svoz komunálního odpadu, který současná rada není schopna vysoutěžit.

Na rozdíl od ostatních stran mluvíte o sídlištích, nejen o centru.
Každý mluví o centru, kam lidé dojíždí do práce. Polovina Pražanů ale žije na sídlištích a od revoluce se všichni starají jen o centrum. Zavřely se jesle, školky, místo občanské vybavenosti jsou tam herny. Lidem tam zůstala zeleň, chceme ji ochránit proti dalšímu zastavování. Chceme změnit podmínky na sídlištích, chceme, aby omládla, zlepšily se podmínky pro lidi.

V programu máte i obnovení bytové výstavby.
Obnovíme bytovou výstavbu, aby se zlepšila nabídka pro mladé i pro seniory, kteří mají už své byty problém utáhnout.

Všechny strany se shodnou na tom, že jsou pro novou trasu metra D. Platí to také pro vás?
Mám na to osobní vzpomínku. V roce 1970 jsme se s rodiči nastěhovali na sídliště Krč a všichni nám říkali, že jsme si dobře vybrali, že do pár let tam bude metro. Je rok 2014 a pořád je metro jen na papíře. Nejsem zastáncem velkých a drahých staveb a myslím si, že město by žádnou začínat nemělo. S jedinou výjimkou, kterou je déčko. Hodlám se v této věci obrátit i na vládu, protože v okolních zemích na tuhle infrastrukturu přispívá stát.  

Kolik ve volbách utratíte za kampaň?
Sedm a půl milionu korun. Máme úplně transparentní strukturu – každá strana dala 2,5 milionu korun. Peníze pochází z příspěvků za předchozí volby.

Kdo je Petr Štěpánek

Přírodovědec, vysokoškolský pedagog, zastupitel v Praze 4 je zkušený komunální politik.Příští rok mu bude padesát.

  • Působil až do roku 2009 jako radní hl. m. Prahy. Z rady byl odešel v roce 2009, když  protestoval proti financování tunelu Blanka a Opencard. 
  • Je předsedou pražských zelených a členem republikového předsednictva. 
  • Za svou programovou prioritu považuje snížení hluku a znečištění ovzduší v Praze. 
  • Zasazuje se také o ochranu zelených ploch v metropoli nezbytných pro kvalitu bydlení před živelným růstem developerské zástavby.
  • Potkáte ho téměř vždy s helmou, protože po Praze jezdí zásadně na kole.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek