metro.cz

Referenda v Praze 3, 8 a 10 jsou neplatná, Klánovice odmítly výstavbu u sousedů

  17:25aktualizováno  19:24
Lidé z Prahy 8 odmítli hazard a Žižkované si nepřejí zástavbu na Parukářce. Je jim to ale málo platné, protože v referendu nepřekročila účast hranici 35 procent, aby byla referenda závazná. „Většina hlasujících hazard odmítla,“ sdělila mluvčí radnice Helena Šmídová. Ani napotřetí nevyšlo referendum v Praze 10, kde lidé odpovídali hned na několik otázek Jiná situace je v Klánovicích, kde se v referendu vyjádřilo šest lidí z deseti. Referendum platí také v Satalicích, kde více než 98 procent místních zabránilo umístění nových zařízení k nakládání s odpadem.
Hlasování (ilustrační foto) | foto: ČTK

Referendum o budoucnosti žižkovského kopce Parukářka je neplatné. „Hlasování se zúčastnilo 24,53 procenta lidí,“ řekl mluvčí městské části Stanislav Kněnický. I přes nízkou účast se lidé v místním hlasování jednoznačně vyslovili proti zástavbě kopce. Referendum mělo upřesnit budoucí využití lokality Parukářka a stanovit hranice, v nichž nadále nebude přípustná developerská zástavba.

V minulosti vedle parku za podivných okolností vyrostl komplex výškových domů. Někteří žižkovští politici z minulého koaličního uskupení ODS a TOP 09 usilovali o změnu územního plánu, která by developerovi umožnila pokračovat ve výstavbě luxusní bytové čtvrti. Místní obyvatelé proti tomu protestovali. Sepsali i petici. Radnice nakonec záměr zastavila.

Hlasovací místnosti byly daleko

Výsledek referenda o hazardu není pro radnici v Praze 8 závazný, přestože herny na území městské části odmítlo 94,66 procenta zúčastněných. Důvodem je právě nízký počet hlasujících. Proti zrušení hazardu hlasovalo celkem 763 lidí, naopak pro jeho zrušení požadovalo 17 048 hlasujících. O zákazu hazardu v městské části rozhoduje magistrát, radnice mu pouze posílá svůj podnět a stanovisko. Na Praze 8 se o zákazu heren hlasovalo již letos v dubnu. K urnám tehdy přišlo jen 14 procent lidí. Přípravný výbor pak prosadil nové referendum, pro jehož vyhlášení sesbíral přes 10 tisíc podpisů.

Zástupci přípravného výboru kritizovali i průběh stávajícího referenda. Vadilo jim například to, že hlasovací místnosti byly v patře a daleko od volebních místností. Směrové cedule prý byly malé a volební komise údajně nesměly o referendu příchozí voliče informovat. „Mnoho lidí o referendu nevědělo, protože radnice o něm informovala jen minimálně,“ uvedla členka přípravné komise referenda Vlaďka Vojtíšková. Radnice ani s jednou z výtek nesouhlasí.

Tři termíny referenda a neplatí ani jedno

Ani třetí letošní referendum v Praze 10 není platné, hlasovat přišlo jen 15,5 procenta lidí. Voliči odpovídali na pět otázek o privatizaci bytů, budování kamerového systému, opravě silnic a stavbě dvou parkovacích domů. Přípravný výbor referenda chtěl jiné otázky, měly se týkat stavby radnice. Městská část ale místo toho vypsala v září a říjnu referenda tři, s velkým množstvím otázek včetně těch o radnici. Podle nich tři termíny referenda s velkým množstvím otázek lidi odradily, chtějí proto prosadit další hlasování. Radnice se již dříve ptala i na situaci okolo fotbalového stadionu Ďolíček či na zákaz hazardu.

Pro pokračování privatizace městských bytů se vyslovilo více než 79 procent z nich, stejně jako pro zajištění bezpečnosti ve školách, školkách i na ulicích pomocí kamerového systému. Více než 56 procent hlasujících chce, aby Praha 10 přispívala hlavnímu městu na opravu a údržby komunikací. Stavbu parkovacích domů podporuje necelá polovina hlasujících.

Nové domy u Klánovic nebudou připojené na místní silnice

Lidé z Klánovic nechtějí připojení nových domů na území Horních Počernic na místní silnice. „K referendu jich přišlo 59,76 procenta, proti připojení bylo více než 94 procent z nich,“ řekl starosta Klánovic Petr Soukup. „Lidé potvrdili, že s námi souhlasí, když investorovi už od roku 2003 říkáme ne,“ dodal. Proti referendu se postavily Horní Počernice, které developerský projekt podporují. Jejich vedení napsalo na pražský magistrát, aby usnesení klánovického zastupitelstva zneplatnil, což ale odmítl. Referendum se nelíbí ani investorovi, společnosti UBM, která chce v projektu Villa Park Klánovice postavit více než sto domů a novou školku. Zvažuje proto podání žalob za zmařenou investici.

Městské části vadí, že areál, který vznikne těsně u hranice obou katastrů, by měl být připojena k jejich silnicím. Ty ale takový nápor neunesou. „Většinou nemají povrchovou ukončující vrstvu, jsou vytlučené, při deštích jsou zaplavovány a nemají žádné chodníky,“ uvedl Soukup. Odhad nákladů na vybudování chodníků a opravy komunikací je podle něj zhruba 70 milionů korun, rozšíření kapacit mateřské a základní školy se odhaduje na 30 milionů korun. V Klánovicích už jedno referendum uspořádali v listopadu 2009. Obyvatelé tehdy výraznou většinou odmítli výstavbu golfového hřiště.

Autoři: Lukáš Hrábek Metro.cz, ČTK
zpět na článek