metro.cz
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová ve volebním centru hnutí ANO v Praze. | foto: ČTK

Volby v Praze vyhrálo hnutí ANO, získalo o mandát víc než TOP 09

  17:34,  aktualizováno  12.10 8:22
Ve volbách do zastupitelstva v Praze vyhrálo hnutí ANO. Získalo 22,08 procenta hlasů, v 65členném zastupitelstvu tak bude mít 17 křesel, o jedno více, než dosud vládnoucí TOP 09(20,07 %). Zastupitelské posty bude mít i Trojkoalice tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN, obsadí osm křesel (11,22 %). Po osmi zastupitelích bude mít i ODS (10,97 %) a ČSSD (10,43 %). KSČM (5,91 %) a Česká pirátská strana (5,31 %) obsadí každá po čtyřech křeslech. Vyplývá to z dat na www.volby.cz.

K získání nadpoloviční většiny a uzavření koalice musí najít shodu tří a více stran. Záležet bude na tom, komu dá ANO přednost. Želízkem v ohni patrně bude Trojkoalice (KDU-ČSL, Strana zelených, STAN), která je stejně jako ANO v pražských zastupitelských lavicích nováčkem.

Povolební tanečky už se rozjíždějí

Podle některých zdrojů již začala jednání o koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice, tedy na půdorysu současné vlády. Takové uspořádání si podle svých slov dokáže představit i volební lídr sociálních demokratů Miloslav Ludvík. Vyjednavači pražské ANO se kolem půlnoci sešli s ČSSD. Dle ČSSD šlo o nezávaznou schůzku, zatím se nic nedohodlo. Dojednávala se i schůzka se zástupci Trojkoalice.

V metropoli by spojení ANO, ČSSD a Trojkoalice dohromady dalo těsnou většinu 33 hlasů. Pokud by se tyto strany skutečně domluvily, mohly by Praze vládnoucí TOP 09 poslat do opozičních lavic. Naopak TOP 09 by na většinu nestačilo ani spojenectví s Trojkoalicí a ODS, nebo s ČSSD. Musela by ke spolupráci přizvat i Českou pirátskou stranu, která dosud tvrdila, že zůstane v opozici. Minimálně TOP 09 ji ale už kontaktovala.

Velká koalice ANO a TOP 09 nepřichází v úvahu

Současný primátor Tomáš Hudeček z TOP 09. se v uplynulých týdnech několikrát vyjádřil, že TOP 09 nechce spolupracovat s komunisty a s hnutím ANO. Pocity ohledně možné spolupráce jsou vzájemné, odmítá ji šéf strany ANO Andrej Babiš i jednička na kandidátce Adriana Krnáčová.

Lídr ODS a bývalý primátor Bohuslav Svoboda i jednička kandidátky KSČM poslankyně Marta Semelová k průběžným výsledkům uvedli, že je očekávali. ODS si podle svého předsedy Petra Fialy dala v Praze za cíl dosáhnout dvouciferného výsledku. „V některých městských částech můžeme bez problémů vyhrávat. Já věřím, že brzy budeme vyhrávat i v celé Praze,“ řekl Fiala. Je to podle něj dobrý základ k tomu, aby občanští demokraté v budoucnu významně mluvili do pražské politiky.

Sčítání hlasů je komplikované, proto trvá dlouho

V hlavním městě se letos do boje o magistrát přihlásil rekordní počet politických subjektů. Kandidátky podalo 31 politických stran a sdružení a Pražané volili 65 zastupitelů v jednom obvodu. Volební komisaři sečetli hlasy v 1104 okrscích v celkem 57 městských částech. Za největší volební propad je možné označit výsledek nového hnutí Pro Prahu, do jehož čela se postavil Zbyněk Passer, bratr developera Radima Passera. Hnutí neuspělo ani přes masivní reklamní kampaň. K volbám v Praze letos přišlo 37,72 procenta voličů, před čtyřmi lety to bylo 44,43 procenta.

Sčítání hlasů bylo složité a trvalo dlouho. První volební výsledky byly známy teprve po 16.15 v okrsku v Praze 8 v Kobylisích v Mirovické ulici, kde sídlí domov pro seniory. Konečné výsledky ze všech městských částí pak byly zveřejněny jako poslední ze všech krajů a měst. V roce 2010 znali Pražané jména všech nových zastupitelů na magistrátu v neděli okolo 1.00, letos bylo jasno až o několik hodin později.

Jak to dopadlo minule

  • V roce 2010 bylo v Praze sedm obvodů a strany si rozdělovaly 63 mandátů. Nejvíce hlasů získala TOP 09, která měla zhruba 30 procent hlasů a měla v zastupitelstvu 26 zástupců. Druhá ODS získala 20 zastupitelů, ČSSD 14 a komunisté tři.
  • Primátorem se po volbách stal lídr ODS Bohuslav Svoboda, jehož občanští demokraté se domluvili na koalici s ČSSD a vítěznou TOP 09 poslali do opozice. Tehdejší lídr ČSSD Jiří Dienstbier ml. se od koalice distancoval, prosazoval spojenectví s TOP 09.
  • Po roce se ODS domluvila na vládnutí s TOP 09 a ČSSD odešla do opozice. Nakonec v čele města ale po dalším asi roce a půl skončil také Svoboda - TOP 09 se dohodla s ČSSD na toleranci menšinové rady a primátorem se stal Tomáš Hudeček (TOP 09). Zastupitelský klub ODS se následně rozpadl a část jejích zastupitelů vytvořila klub nezávislých.

Komentáře

zpět na článek