metro.cz

Pracují jako dobrovolníci. Vítají je nemocnice, školy i Jedličkův ústav

  9:00
Dobrovolnická činnost vám může přinést zajímavou zkušenost i dobrý pocit. Pomoci můžete třeba ve Fakultní nemocnici v Motole, kde byste mohli zpříjemnit pobyt dětským či dospělým pacientům. Třeba hraním deskových her.
Dobrovolnice v akci | foto: dcmotol.cz

„Prvním kontaktem s naším centrem je zavolání na naše telefonní číslo nebo napsání mailu koordinátorce a domluvení si osobní třicetiminutové schůzky, kde si zájemce s koordinátorkou proberou vzájemná očekávání a možnosti zapojení,“ vysvětluje postup čtenářům Metra manažerka Dobrovolnického centra Renata Vejdělková. Po absolvování osobního pohovoru a jednodenního úvodního zaškolení koordinátor rozhodne o zapojení a rozvrhu docházení zájemce do nemocnice.

S pacienty hrají dobrovolníci společenské hry

„Dobrovolníci pomáhají pravidelným docházením za pacienty přímo na oddělení, kde jedenkrát týdně tráví s pacienty čas hraním společenských her, výtvarnými aktivitami nebo povídáním si. Také mohou pomáhat při jednorázových akcích, jako jsou divadelní a hudební představení či psí odpoledne nebo třeba korálkování,“ dodává Vejdělková.

Pomoc druhým může být prospěšná i na trhu práce. „Kromě dobrého pocitu z pomáhání si dobrovolník může odnést zkušenosti, které se mu mohou hodit při studiu, práci či přijímacím řízení na vysokou školu. Každému vystavujeme také potvrzení o jeho činnosti,“ doplňuje Vejdělková.

Většinou mají zájem mladí lidé

Dobrovolničit můžete také v Jedličkově ústavu a ve školách. „Většinou mají zájem mladí lidé. Po krátké schůzce může dobrovolník pomoci dětem ve třídách s psaním poznámek, pozdějším doučováním či pomoci na výletech, kde se hodí každá ruka,“ popisuje dobrovolnickou činnost její koordinátorka Soňa Vlková. „Někteří pomáhají dětem v dílnách, v bazénu či ve sportovním klubu. Pomoci lze také přímo v rodině dítěte či internátu jako společník pro volný čas,“ dodává Vlková.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek