metro.cz

GALERIE: Pozor na prsty! Krmili jsme žraloky i nejjedovatější ryby světa

  9:00
Pomalu nořím ruku do vody a dávám pozor, jestli si mě dravá muréna na dně akvária všimne. Prý je zvědavá a ráda si kousne. Vedle ní se na dně povalují nejjedovatější ryby světa - odranci. Jsem v Mořském světě na pražském Výstavišti a na jeden den jsem se stal zdejším ošetřovatelem.
Čištení akvária pomocí dvou magnetů

Čištení akvária pomocí dvou magnetů | foto: Markéta Šedivá

Krása ve vodě

Je sedm hodin ráno a hlasím se do služby. Ujímá se mě Tomáš Kníže, který se s několika kolegy stará o akvária Mořského světa a jejich plovoucí obyvatele. Každé ráno je potřeba vyčistit akvária a nakrmit želvy, žraloky, rejnoky, hvězdice a ryby všech možných tvarů a barev.

„Ideálně by to měli dělat tři lidi, ale kolega musel na středisko na převaz, protože ho pokousala ryba,“ říká na uvítanou. Místo něho jsem tu tedy já. Mám se začít bát? Tričko bez rukávů, které mi tu dali, mě před útokem mořských predátorů přece jen moc neochrání.

Běhám s magnety

Starší oblečení je základ. Slaná voda, to je prevít, upozornil mě už dopředu ředitel Mořského světa Pavel Outlý. A jde se na to! Nejdříve je potřeba vyčistit akvária. Zevnitř se tvoří povlaky z řas a zvenku jsou skla zase opatlaná od dětí. Musí se proto čistit za pomocí dvou magnetů. Pokud jste někdy chovali rybičky, tak to znáte. Rozdíl je ale v tom, že v domácím akvárku přichytíte magnety snadno, zatímco tady musíte nejdříve připevnit jeden na sklo pomocí trubičky s přísavkou, pak se proběhnout chodbami technického zázemí, najít to správné akvárium a přiložit magnet i z druhé strany. Pak se vrátíte do prostoru, ve kterém se během otevírací doby kochají návštěvníci, vezmete magnet do ruky a čistíte. Není to věda, ale docela se při tom naběhám.

Při čištění akvárií člověk ocení tričko bez rukávů.

Občas se musí vyčistit i vnitřní stěna akvária kartáčem.

Chcete zažít něco podobného?

Možský svět nabízí kurz ošetřovatele.

  • Program pro děti stojí 800 korun a trvá dvě hodiny. Zahrnuje seznámení s akvárii a jejich obyvateli, prohlídku zákulisí, údržbu akvárií a krmení vybraných živočichů.
  • Program pro dospělé je bohatší, trvá 8,5 hodiny a stojí 3500 korun. V ceně je oběd a každý ošetřovatel dostane tričko Mořského světa.

„Když se čistí akvária, ve kterých je jemný písek, musí se dávat pozor, aby se nedostalo zrnko mezi magnety a nepoškrábalo sklo,“ upozorňuje Tomáš. Některé nečistoty nejdou dolů, budou se muset později odstranit žiletkou - akvaristé opět znají. Když je třeba odstranit řasa, beru do ruky kartáč a stoupám si na stoličku.

Opatrně přejíždím sem a tam, abych neshodil kameny, které jsou na stěnu dolepované silikonem, přesto se ale jeden uvolní a spadne na dno. V tu chvíli ocením triko bez rukávů, protože ruce mám ve vodě až po ramena. Voda se po chvilce úplně zakalí zelenou řasou, takže se obtížně orientuji, co mám ještě vyčistit. Nekolikrát se jdu podívat na akvárko zvenku, abych zjistil, kde mám ještě zapracovat. Když je hotovo, Tomáš největší kusy řas pochytá a hodí do odtoku, o ty další se postarají filtry, případně se odsají manuálně.

Budu krmit!

A teď přichází na řadu ta zajímavější část - snídaně. Pro hladové krky máme dnes připravené filety z aljašské tresky, slávky, grundle, larvy pakomára a artémie. Tresku, slávky a komára asi znáte, grundle jsou malé rybky, na kterých si pochutnávají gurmáni a které se za první republiky běžně servírovaly i v pražských restauracích na břehu Vltavy. A artémie neboli žábronožka solná je druh sladkovodního korýše, tedy taková miniaturní krevetka. Veškeré krmivo se musí nechat rozmrazit, i proto se nejdřív začíná s čištěním akvárií.

Grundle jsou malé rybky. V Mořském světě se jich každý den sní celý kyblík.

Ryby se házejí do akvárií z chodeb uvnitř technického zázemí.

Nejdříve beru s sebou kyblík s grundlemi, ty chutnají větším rybám, želvám, korýšům, ale i mladému kajmanovi. V rychlosti probíháme spletitým labyrintem chodeb v přízemí a podle instrukcí házím rybky do vody. Tu hrstičku, tu jen tři čtyři kusy, podle toho, jak moc jsou obyvatelé nádrží nenažraní. „Nejžravější jsou asi čtverzubci, ti by snědli všechno, co by se jim hodilo. A také odranci jsou bezední,“ říká Tomáš, u kterého se akvaristika z koníčka stala povoláním. Pracujeme rychle, občas si ani nestihnu všimnout, koho zrovna krmím. Z technických chodeb není dovnitř moc vidět, takže se člověk orientuje jen podle popisků. Občas po vhození krmiva nastane poprask, ryby se začnou o jídlo prát a zvíří se hladina. Vzpomenu si na filmy o dravých piraních. O něco později krmím i je, ale oproti jiným rybám jsou relativně klidné. „Když jsou pravidelně krmené, tak tolik nevyvádějí,“ říká Tomáš.

V tomto akváriu jsou dravé murény a jedovatí odranci, kteří vypadají jako kameny.

Krmení středové nádrže. ryby se ženou za potravou.

Kdyžtak mě opařte

U některých akvárií je výstražná cedule NEBEZPEČNÍ ŽIVOČICHOVÉ. U jednoho takového zbystřím. Jak ryby poznají, že se nese jídlo, vyplavou nahoru a nad hladinu trčí nebezpečné ostny. Je to zrovna ryba, o níž vím, že je prudce jedovatá. „Tady bych asi měl dávat pozor, co?“ ptám se. „Ano, tady jsou perutýni, je lepší jim ryby hodit z větší dálky a neriskovat to, že se člověk píchne,“ říká Tomáš. Ptám se, jestli se to už někdy stalo a jestli mají v mořském světě protijed. „Toxin perutýna je bílkovina, takže se teplem vysráží. První pomoc tedy spočívá v tom, že se musí postižené místo polít vroucí vodou,“ vystvětluje akvarista. To zní jako bolestivá procedura, ale podle Tomáše je to pro otráveného vysvobození. „Kolega jednou o perutýna zavadil a bolest podle něj byla hrozná, vystřelovala mu z palce až do ramene a ochromila mu celou ruku. Nejvíc to cítil v kloubech, jako by mu do nich někdo zabodl šroubovák a začal kroutit,“ dodává.

Grundle ze dna vysbírává i mládě kajmana.

Hvězdicím se musejí dát rybky pod ústní otvor.

Zábavné je krmení hvězdic. Vyndavám je z akvárka, grundli jim přikládám k ústům a pak je pokládám na dno tak, aby jim nevypadla. Vypadá to, že se samy nedokážou najíst. „Jsou pomalé, ale v přírodě jsou neustále v pohybu a když se dostanou nad něco, co by mohli sníst, třeba nad slávku, poznají to a zaútočí,“ říká Tomáš. Přemýšlím, jestli jsem některou hvězdici nepřehlédl a nezůstala o hladu. Podle Tomáše by to ale moc nevadilo. „Hvězdice jsou nezmaři a vydrží bez jídla klidně několik měsíců,“ říká.

Přečtěte si nové číslo magazínu Metro

  • Neznámí doma, slavní ve světě. Češi se dokáží prosadit i v zahraničí, třeba výrobou luxusních vodních dýmek pro šejky.
  • Kouzlo jednohubek. Španělské tapas vznikly jako pozornost podniku k pití vína, v Česku se za ně ale všude platí.
  • Zkoušeli jsme slackline. K netradičnímu sportu potřebujete dva stromy, lano a spoustu trpělivosti.

Grundle žere i mládě kajmana brýlového, které do Holešovic přijelo z plzeňské zoo a vystřídalo chameleona. Zatím je to jen malý dráček, ale má dorůst do jednoho metru a čtyřiceti centimetrů. V takovém případě mu bude stávající akvárium malé a bude se muset na témže místě vybudovat větší. Pracovníci Mořského světa už propočítávali, jestli se do něj vejde. „Naštěstí jsou krokodýli samotáři a čím jsou starší, tím méně se hýbají, proto mu nebude vadit žít v omezeném prostoru,“ říká Tomáš.

Velké ryby jedí vyfiletované tresky a slávky.

Vyloupávám slávky

Žřalok je lenoch

Další na řadě jsou žraloci a velké ryby. Pro ty jsou určené filety aljašské tresky a slávky. Před každou plovoucí rybu házím jednu a ona se ji po chvíli zmocní. Kanicovi vyloupávám slávky z ulit, protože je zmlsaný a už nic jiného nežere. Speciální zacházení vyžaduje také žralok kobercový, který leží u dna a na svou kořist číhá, dokud mu sama nepřipluje do cesty. Podle Tomáše je prostě líný a treska se mu musí strčit přímo před čumák. K tomu účelu má připravenou dutou tyč ze starého mopu. Filet se zaroluje na straně, kde je užší a zastrčí se do dutiny uvnitř hole. Pak ho opatrně nesu vzduchem a nořím do vody, aby mi nespadl a nesnědl ho někdo jiný. Vše jde hladce a lenoch mezi žraloky se po kořisti ožene.

Žralok kobercový si bere jídlo přímo z násady od koštěte.

Na dně se válejí ulity vyloupaných slávek.

Zbytek grundlí dáváme do středového akvária u vstupu, pak obíháme menší rybky a rozdělujeme mezi ně larvy pakomára a artémie. Není to nic složitého a ani nebezpečného, jen kvůli obřímu válcovitému akvárku v přízemí se musí vystoupat na vysoké štafle. Zbylé rozmrzlé tresky se nechávají na odpolední krmení žraloků.

Zvědavá muréna

Po krmení je ještě potřeba vyčistit zanesené filtry z akvárií, například ve staré známé nádrži, kde jsem krmil hvězdice. Musí se vyndat, proprat pod tekoucí vodou a vrátit zpět. Ale pozor! V sousední nádrži se hned pod filtrem usídlila muréna. „Na tuhle pozor, ta je hodně zvědavá. Když se začne hýbat, okamžitě ruce z vody,“ varuje mě Tomáš, zatímco ukazuje na ostré zoubky. Dalšími obyvateli akvária jsou nejjedovatější světové ryby. Odranců si ale prý nemám všímat. Válí se totiž po dně a nikdy na nikoho neútočí, zabíjejí jen plavce, kteří na ně omylem stoupnou. Takže když sunu pomalu ruku k filtru, veškará moje pozornost se soustředí na murénu. Ta o mě naštěstí jeví jen pramalý zájem, a tak bez problémů můžu dokončit dnešní práci. Je to určitě tím, že jsem ji nakrmil grundlemi, takže ted tráví a odpočívá. Je deset hodin dopoledne a naše úklidová a krmící četa má hotovo. Tomáš si teď může na chvíli odpočinout, odpoledne ho čeká ponor ke žralokům. A u vchodu je už fronta dětí, které si chtějí prohlédnout všechny ty dravé ryby.

Mořský svět

Mořský svět v Holešovicích

Otevírací doba:

  • Zoo Mořský svět je otevřena denně od 10:00 do 19:00.
  • Zkrácená otevírací doba je jen na Štědrý den a na Silvestra.

Pravidelné akce:

  • Každé úterý od 15:00 - krmení žraloků
  • Každou středu od 15:00 - krmení středové nádrže
  • Každý čtvrtek od 13:30 - krmení živočichů z rukou potápěče
  • Každý poslední pátek v měsíci - noční prohlídka s průvodcem
Autor: Lukáš Hrábek Metro.cz
zpět na článek