metro.cz

Národní muzeum má problém. Hledá se místo pro Palackého mozek

  15:57
Uvnitř historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí už je prázdno. Kvůli rekonstrukci byly odstěhovány všechny exponáty, zbývá poslední maličkost. Přestěhovat mozek historika, politika a obrozence Františka Palackého.

Další 1 fotografie v galerii
Mozek Františka Palackého byl uschován do černě mořené dřevěné skříňky a 30. srpna 1958 pietně uložen do stěny Pantheonu. | foto: ČTK

Jako preparát byl po smrti Palackého jeho mozek uschován ve skleněné nádobě s fixační tekutinou z glycerolu a formaldehydu a v černě mořené dřevěné skříňce byl uložen ve výklenku zakrytém mramorovou deskou do panteonu. „Uvažujeme o tom, že po dobu rekonstrukce bude přemístěn do naší expozice v Památníku F. Palackého a F.L. Riegra v Palackého ulici v Praze,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. O jeho dalším uložení během rekonstrukce ale ještě není rozhodnuto. 

Mozek českého velikána byl muzeu odevzdán kvůli chemicko-fyziologickému prozkoumání v roce 1876. Coby svého způsobu relikvie byl pietně uchován. Mozek byl v muzeu uložen v zoologických a antropologických sbírkách. Až v roce 1958 byl definitivně uložen v Panteonu.

Tělo sem, srdce tam

V dnešní době kremace a rozptylových louček je těžké si představit, že někdo řešil co se po smrti stane s jeho ostatky. V dobách barokní bylo oddělené pohřbívání běžné, nevyhnulo se ani českým králům.

Zesnulý Habsburkové byli pohřbíváno hned ve třech vídeňských kostelech - nabalzamované tělo v Kapucínské hrobce, srdce v ­augustiniánském kostele, vnitřnosti v dómu svatého Štěpána. O tom, že tradice se musí dodržovat svědčí i to, že i srdce posledního z nich, Karla, je uloženo v klášteře Muri, zatímco tělo na Madeiře.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek