metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Na pomníku na Václavském náměstí chybí jedno písmeno. | foto: David Sedlecký, Metro.cz

Svatému Václavu upadlo bronzové éčko. Přilepí mu ho nejdřív na jaře

  11:23,  aktualizováno  13:42
Bez jednoho písmenka zůstane nějaký čas socha českého patrona svatého Václava na Václavském náměstí. Bronzový nápis začal z pomníku odpadávat kvůli počasí.

„Vandal, nebo zub času se podepsal na nejznámější pražské soše, kterou každý den vyfotí stovky turistů. Jedno písmeno chybí,“ napsal k fotografii její autor, čtenář deníku Metro David Sedlecký. O písmenko nicméně Václava nepřipravili podle jeho správce vandalové. „Bronzové písmenko E z nápisu postupně degradovalo a odpadlo vlivem počasí. Nyní je uloženo v našem depozitáři,“ vysvětluje kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.

Brzy začnou padat další písmena

Na pomníku přitom chybí už rok. „Bylo uloženo po posledním čištění pomníku v souvislosti s pietní akci kolem úmrtí Václava Havla loni v prosinci,“ říká Foltýnová. Celý letošní rok galerie odebírala vzorky k laboratornímu zpracování analýz, zda a jakými ochrannými prostředky byl žulový podstavec v minulosti natírán a v jakém stupni degradace se žula nachází. „Nyní se musí stanovit optimální postup čištění, restaurování a konzervace, zpracovat restaurátorský záměr a nechat schválit odborem památkové péče magistrátu,“ dodala Foltýnová.

Na své místo se písmeno ale hned tak nevrátí. „Nejdříve je potřeba očistit a konzervovat žulové desky, tvořící podstavec pomníku,“ dodává Foltýnová. Teprve pak je možné tam písmeno vrátit. Navíc podle Foltýnové není vyloučené, že postupně budou odpadávat i další písmena. Zatímco kovové sochy zemských patronů prošli rekonstrukcí před deseti lety, podstavec teprve čeká. Pokud na ni v příštím roce budou peníze, restaurátoři s ní mohou začít na jaře, až to klimatické podmínky dovolí.

Komentáře

zpět na článek