metro.cz

Dalších 32 fotografií v galerii
Trojský most se ocitl pod palbou sprejerů. | foto: Matěj Hrabánek

Trojský most se ocitl pod palbou sprejerů. Průběžně se čistit nebude, nemá to smysl

  14:53
Nový Trojský most se otevřel teprve před měsícem a na jeho ojedinělé architektuře se už stačil podepsat nejeden vandal. Různobarevné klikyháky a čmáranice „zdobí“ jeho bílý povrch hned na několika místech. Technická správa komunikací se ale do čištění mostu příliš nehrne. Opakované odstraňování graffiti podle ní nemá velký smysl, protože vandalům v jejich působení stejně nezabrání.

„Ve čtvrtek to bude přesně měsíc od zahájení provozu na Trojském mostě,“ připomíná čtenář Metra Matěj Hrabánek, který zdokumentoval, jak most po tak krátké době vypadá. „Nikdy by mě nenapadlo, že bude most po měsíci takto posprejovaný,“ hodnotí jeho současnou podobu s tím, že by možná bylo lepší nainstalovat na nejrizikovější místa Trojského mostu bezpečnostní kamery. „Ani nechci pomýšlet, jak bude vypadat za rok,“ dodává.

Most láká, protože je bílý. Přetírat se ale nebude

Trojský most se ocitl pod palbou sprejerů.

Trojský most navštívili sprejeři.

A pomýšlet na to zřejmě nechce ani Technická správa komunikací, která zajišťuje údržbu vlastního mostu i jeho okolí po dobu předčasného užívání v době od. 6. října 2014 do 31. března 2015. „Graffiti nebudeme odstraňovat okamžitě, ale v rámci sezónní údržby,“ řekla Metru mluvčí TSK Barbora Lišková. Smysl podle ní nemá ani měnit barvu mostu. „I kdybychom ji změnili na šedou, tak by to nepomohlo,“ myslí si mluvčí. TSK proto podle ní určitě nepočítá s tím, že by na mostu dělala podobné zásahy. „Most je autorský dílem architektů a jako takový jej není možné svévolně měnit,“ vysvětlila.

Že bude stát údržba Trojského mostu každoročně miliony korun, bylo jasné už před jeho otevřením. Metrostav, který most vybudoval, opakovaně upozorňoval, že jeho údržba  bude problematická především kvůli jeho bílé barvě, která vandaly a sprejery přitahuje. „TSK vyčíslila náklady na údržbu stavby na 2,8 milionu korun. Odhad měsíčních nákladů bude možno provést až po několika ročních cyklech,“ uvedla už v polovině října Lišková. „I když na některých částech mostu byly provedeny antigrafittové nátěry, neustálé odstraňování grafittů nemá velký smysl, protože to nezabrání vandalům v jejich činnosti,“ dodala Lišková.

Komentáře

zpět na článek