metro.cz
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: Praha.eu

Z Prahy zmizely kontejnery, měly sloužit při změně způsobu svozu

  8:20
Z ulic Prahy zmizely tisíce kontejnerů, které sem Praha postavila kvůli plánované změně způsobu svozu komunálního odpadu. Informoval o tom ředitel Pražských služeb (PSAS) Patrik Roman. Ze změny ale sešlo po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pro změnu se Praha rozhodla poté, co se jí nepovedlo vykoupit minoritní podíl PSAS a končila jí k 31. říjnu smlouva na svoz odpadu. Změna spočívala v převodu části PSAS pod Technickou správu komunikací (TSK). „Kontejnery navezené v rámci přípravy na restrukturalizaci podniku, jsme odvezli v rámci běžného provozu, nevyžádalo si to žádné finanční náklady navíc,“ řekl Roman.

Popelnice z ulic mizely už dříve

 

Do ulic PSAS rozvezly celkem 6000 nádob. Ty byly umístěny na stanovištích kontejnerů vedle těch stávajících. Pražané tak mohli na některých místech vidět až dvojnásobek popelnic.

Proti převodu Pražských služeb pod TSK protestovala svozová firma AVE. Té se nelíbilo ani rozmisťování nových kontejnerů patřících PSAS, proto jich před časem 375 na své náklady odstranila. Podle AVE překážely v manipulaci s kontejnery, které vlastní. „Ve čtvrtek si nádoby uskladněné u nás začnou PSAS odvážet. Rovněž mohu potvrdit, že na stanovištích v ulicích již nejsou žádné nově navezené nádoby. Vše pokračuje dle vzájemné dohody,“ potvrdila mluvčí AVE Jana Vondráková.

Tři měsíce se pojede postaru

Původně měl být svoz komunálního odpadu převeden pod TSK od 1. listopadu. Pražští radní se ale na konci října na základě rozhodnutí ÚOHS usnesli, že odpad v Praze a v několika městských částech budou v následujících třech měsících dál svážet Pražské služby a dosavadní subdodavatelé.

Jak bude Praha řešit svoz odpadu do budoucna, není jasné. PSAS čeká mimo jiné na ustavení nového vedení magistrátu. „Chceme jednat s novou, povolební radou, ale musíme počkat, až bude ustavena,“ řekl Roman. O koalici na magistrátu nyní jednají ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Se svozem odpadů jsou problémy

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na asi miliardu korun, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Praha proto chtěla převést část PSAS pod TSK, které může jako své firmě zadat zakázku bez výběrového řízení. Nyní bude muset problém řešit nové vedení magistrátu.

Komentáře

zpět na článek