metro.cz

Dalších 6 fotografií v galerii
Ze soukromé sbírky spisovatele Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové pochází ikonický kubistický olej Václava Špály Harlekýn a kolombina. | foto: www.aloos.cz

GALERIE: Stěny ve vile Karla Čapka jsou holé, vzácné obrazy půjdou do dražby

  7:00
Obrazy ze sbírky spisovatele Karla Čapka a jeho ženy herečky Olgy Scheinpflugové, které léta zdobily vinohradskou vilu bratří Čapků, se budou od 23. listopadu nabízet v­ aukci. Zatímco vilu koupila Praha ­10, část sbírek z ní nabízejí nyní Čapkovi dědicové sběratelům na aukci.

Předaukční výstava začne 18. listopadu a potrvá až do neděle, kdy skončí půl hodiny před zahájením dražby. Ta bude zajímavá také tím, že se při ní lidé mohou přijít podívat do nově opravené budovy Mánesa. Čapkově kolekci dominuje obraz Václava Špály Harlekýn a kolombína vyvolávaný za 3,5 milionu korun.

Obraz visel ve vile v místnosti takzvaných pátečníků, kde se od poloviny 20. let scházely přední kulturní a politické osobnosti meziválečného Československa. Ve sbírce jsou také díla Josefa Lady nebo Josefa Čapka.

Čapkovy obrazy doplní Filla, Kupka i Mucha

Na výstavě a v držbě nebudou jen obrazy patřící do sbírky Karla Čapky. Další tři obrazy pochází z pozůstalosti Emila Filly, akvarel Františka Kupky Příběh o pestících a tyčinkách nebo jeho obraz Kůň ve stáji z předabstraktního období. Zájem mezi sběrateli může vyvolat i rozměrné dílo Alfonse Muchy z pavilonu Bosny a Hercegoviny na světové výstavě v Paříži v roce 1900.

Panó, tedy panel s dekorativním obrazem, namaloval Mucha pro rakouskouherský pavilón. Mucha při práci na těchto dílech, jimiž se představil jako malíř velkých historických scén, studoval dějiny Bosny a Hercegoviny, jejich báje a folklór, který poznával i při cestách po Balkáně. Dílo o rozměrech 325 krát 459 centimetrů bude mít vyvolávací cenu devět milionů korun.

Komentáře

zpět na článek