metro.cz
Petr Štěpánek, propagátor městské cyklistiky. | foto: Metro.cz

Nový starosta Prahy 4 dorazil na volbu na kole. Zima mi nebyla, říká Štěpánek

  10:14,  aktualizováno  16:07
Lehce orosené čelo a zrychlený dech. Ještě zamknout kolo do stojanu před radnicí. „Cesta byla dobrá, nebyla ani zima,“ pochvaloval si přesun mezi zastupitelstvy Petr Štěpánek a spěchal na zastupitelstvo, které ho vzápětí zvolilo starostou.

Mezi dveřmi cyklistu jedoucího z jednání na magistrátu upozornil ještě kolega ze zastupitelstva na ohrnutou nohavici. A pak už jednání v Praze 4 začalo. Nová koalice má na radnici 26 hlasů z 45. Je tedy v lepší situaci než na magistrátu, kde má většinu jediného hlasu nebo v Praze 8, kde se koalice bude spoléhat na podporu komunistů.

Štěpánek chce více míst ve školkách a koupaliště na Lhotce

Výsledky voleb

  • Ve volbách zvítězilo na „čtyřce“ hnutí ANO s 21,69 procenta hlasů.
  • Druhá je koalice KDU-ČSL, Strany zelených a STAN a třetí místo patří TOP 09.
  • Do zastupitelstva se dostaly ještě ČSSD, ODS a Pro Prahu.

Podle očekávání byl Štěpánek hlasy koalice zvolen starostou a ujal se řízení schůze. „Děkuji všem, kteří mě volili, jsem připraven spolupracovat napříč politickým spektrem i s obyvateli Prahy 4,“ prohlásil Štěpánek, který vystřídal ve funkci dosavadního starostu Pavla Caldra (Pro Prahu). Hlas mu dalo 26 zastupitelů z celkem 44 přítomných. Kvůli volbě muselo být přerušeno jednání zastupitelstva na magistrátu, jehož je Štěpánek členem.

V Praze 4 se na koalici domluvily TOP 09, Trojkoalice a ČSSD. Ve volbách vítězné ANO skončilo v opozici. V následujících letech se chce Štěpánek zaměřit na rozšíření počtu míst v mateřských školách, dokončit privatizaci bytů a dobudovat koupaliště na Lhotce. Rovněž chce sestavit vyrovnaný rozpočet nebo společně s magistrátem navýšit počet strážníků v ulicích Prahy 4. Zastupitelé rovněž zvolili místostarosty a radní. Prvním místostarostou je Jan Petr (TOP 09), zástupkyní starosty za zelené je pak Iva Kotvová a za ČSSD Jiří Bodenlos. Uvolněnými, tedy placenými radními se stali Alžběta Rejchrtová (SZ), Petr Kučera (TOP 09) a Petr Horálek (ČSSD). V radě ještě usednou neuvolnění radní Adéla Gjuričová (SZ) a Michal Hroza (TOP 09).

Kdo je Petr Štěpánek

  • Narození: 3. září 1965, Kladno
  • Vzdělání: vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, poté studoval na Newyorské státní univerzitě (SUNY) a absolvoval postgraduální studium na Ústavu experimentální botaniky AV ČR
  • Povolání: biolog, vysokoškolský pedagog
  • Kariéra: v minulosti byl mimo jiné vedoucím odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí, dvanáct let je zastupitelem Prahy 4, v letech 2006 až 2010 a znvou od letoška je členem zastupitelstva hlavního města Prahy, v letech 2006 až 2009 byl pražským radním pro životní prostředí, energetiku a cyklodopravu, v letech 2007 až 2011 předsedal dozorčí radě Pražské vodohospodářská společnosti a byl místopředsedou dozorčí rady Pražských služeb. V letech 2006 a 2012 neúspěšně kandidoval v obvodu Praha 4 do Senátu.
  • Politické strany: člen Strany zelených, člen předsednictva strany (od 2014) a předseda pražské organizace (od 2011), v letech 2004 až 2007 byl místopředsedou strany; v minulosti byl členem Občanského fóra a Strany pro otevřenou společnost (do 2003)
  • Rodina: je ženatý, má dvě děti
  • Další aktiviry: V roce 1997 stál u vzniku občanského sdružení Oživení, jehož předsedou byl až do listopadu 2005.

Komentáře

zpět na článek