metro.cz
Prodej vánočních stromků | foto: Metro.cz

Za jedličku dáte i třináct stovek. Vánoční stromky se prodávají už v listopadu

  9:00
Konec listopadu. Výzdoba je už na lampách a stromek máme koupený. Vánoční blázinec už je tady. Pražané nemeškají a vánoční trhy berou útokem. Bojí se, že na ně zbudou už je opadané smrčky. Na datu koupě stromku však nezáleží. Všechny se řežou ve stejný čas. Jestli jehličí brzo opadá, záleží hlavně na lidech.

Půjčte si stromek

  • Trendem posledních let je pronájem stromků.
  • Cenově tato varianta vyjde podobně jako koupě, pronájem je ale šetrnější k životnímu prostředí.
  • Pronájmem stromků se u nás zatím zabývá jenom pár firem, ročně tak obslouží pouze několik stovek domácností.

Vánoční stromky se prodávají už několik dnů. „Poprvé jsme prodávali ve středu. Za první den se prodalo šestnáct kusů,“ informuje Martin Minks, prodejce stromků z Prahy 5.  Ročně se v Česku prodá zhruba milion vánočních stromů. Řada lidí uznává tradici, že vánoční stromek je třeba nakoupit už začátkem adventu. „Lidé si také myslí, že touhle dobou je větší výběr. Mají pravdu. Před Štědrým dnem už některé druhy nejsou,“ dodává prodejce.

Nejvíce se prodávají jedličky. Ty také nejdéle vydrží. Dlouho krásné jsou i borovice. Naopak nejdřív opadá smrk ztepilý. Kdy zajít na trhy pro stromek je ale vlastně jedno. „Všechny stromky se řežou ve stejnou dobu,“ potvrzuje Minks.

Stromek patří do chladu

Jestli jehličí brzo opadá, tak záleží hlavně na lidech. „V čase předvánočním je stromek třeba skladovat v chladném prostředí, nejlépe postavený v nádobě s vodou, ale před tím je třeba odříznout část kmínku zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku vůbec proniknout,“ prozrazuje jeden z triků František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

V České republice nebylo statisticky zjištěno, kolik lidí si koupí stromek přírodní a kolik umělý. „Třeba v Německu má umělý stromek zhruba pět procent obyvatel,“ připomíná Valdman.

Komentáře

zpět na článek