metro.cz
V několik let neobývané poliklinice na Žižkově se skupina mladých lidí snaží vytvořit neziskové sociální centrum. | foto: ČTK

Squatteři budou o obsazené poliklinice jednat s Prahou

  16:51
Squatteři, kteří o víkendu obsadili bývalou polikliniku na Žižkově, budou jednat s úřady na magistrátu. Jednání inicioval náměstek primátorky Matěj Stropnický. Vlastníkem budovy, kde chtějí aktivisté vybudovat komunální centrum, je stát, spravuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho zástupci s přítomností aktivistů nesouhlasí a požadují jejich vystěhování. Squatteři očekávají, že je ve čtvrtek policie přijde vystěhovat.

„Stát jako majitel objektu bude muset zajistit ostrahu, aby se do domu nikdo nedostal. Bylo by levnější, kdyby tady, než se situace vyřeší, nechal nás,“ řekl dnes ČTK za iniciativu Klinika Arnošt Novák. Projekt má podporu také pražské radní Ireny Ropkové (ČSSD), která má na starosti sociální problematiku v hlavním městě i v Praze 3. Aktivistům nabídla setkání.

O objektprojevilo zájem několik státních institucí

„Praha potřebuje podobné projekty, které aktivizují občanskou společnost a rozšiřují spektrum poskytovaných služeb na území hlavního města,“ uvedla Ropková. Je ale podle ní třeba postupovat v souladu se zákonem. Jednat s aktivisty chce také zástupce starostky městské části Prahy 3 Ivan Holeček, který má na starosti investice. S přítomností aktivistů v objektu ale nesouhlasí ÚZSVM. „Se záměry osob, které svévolně a nezákonně vnikly do budovy v majetku státu, ÚZSVM nesouhlasí a požaduje, aby tento objekt opustily,“ sdělil ČTK v úterý mluvčí Robert Hurt. Podle aktivistů jim dal úřad třídenní ultimátum na vystěhování.

O objekt podle Hurta projevilo zájem několik státních institucí. Po prohlídce nemovitosti ale zájem ztratily s výjimkou Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Byli bychom mnohem levnější, nepotřebujeme dotace na rekonstrukci, ani na provoz,“ tvrdí aktivisté. „Máme jako město zájem na smírném řešení celé věci a řekl bych, že i určité podpoře dočasného záměru této skupiny aktivistů na oživení předmětného objektu,“ píše v dopise úřadu Stropnický. Jednání s ředitelem ÚZSVM se uskuteční ve čtvrtek na magistrátu, potvrdil Hurt.

Projekt má podle aktivistů velkou podporu místních

Aktivistům ale hrozí, že je z budovy vyvede policie. „Máme různé indicie, že by to mělo být zítra (čtvrtek),“ dodal Novák. „Majitel se o dům očividně nestará. Nezabezpečil ho, aby sem tito nezvaní hosté nemohli,“ řekla jedna z aktivistek. Tip na prázdnou budovu podle ní iniciativa dostala právě od sociálních pracovníků, kteří do objektu chodili sbírat použité injekční stříkačky. Projekt má podle aktivistů také velkou podporu místních.

Pokud se jednání s úřady podaří, iniciativa by v rozlehlé nemovitosti vytvořila Autonomní sociální centrum. Lidem z jeho okolí umožňují setkávání se nebo pořádání kulturních, sociálních či politických aktivit. Jejich financování je zajištěno na základě dobrovolnosti nebo výnosů z kulturních či benefičních akcí.

Komentáře

zpět na článek