metro.cz
V pražské zoologické zahradě se narodila gepardí čtyřčata (na snímku jsou tři z nich). | foto: ČTK

V Troji se narodila gepardí čtyřčata. Mláďata jsou nečekanou novinkou

  11:56
V pražské zoologické zahradě se 21. listopadu narodila gepardí čtyřčata. Na svět je přivedla tříletá samice Savannah. „První a nejkritičtější období mláďata již zdárně překonala,“ uvedla Jana Ondrejechová ze Zoo Praha. Připomněla, že na dnešek připadá Světový den gepardů.

Gepardice Savannah přišla do Zoo Praha v říjnu roku 2013. V květnu letošního roku k ní přibyli dva tehdy roční samci Ben a Jerry. „Vzhledem k nízkému věku obou samců jsme dávali úspěšnému zabřeznutí relativně nízkou šanci. Mláďata jsou proto trochu nečekanou, ale o to radostnější novinkou. Stejně tak i to, že se o ně Savannah, která je prvorodička, velmi dobře stará,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Pražská zoo chová gepardy od roku 1933, první mláďata se podařilo odchovat v roce 1972. „Samice Brita se tehdy hned napoprvé projevila jako vzorná matka a v průběhu let porodila celkem 27 potomků, z nichž většinu úspěšně odchovala,“ uvedla Ondrejechová. Celkově se v pražské zoo narodilo dosud 58 gepardů. Mezinárodní den gepardů připadá na 4. prosince a prostřednictvím Fondu na ochranu gepardů připomíná nutnost chránit tohoto nejrychlejšího savce na světě, který je dnes kriticky ohroženým zvířetem.

Komentáře

zpět na článek