metro.cz
Ředitel divadla komedie Vojtěch Štěpánek | foto: ČTK

Rozhovor: Peníze na rok 2015 máme a pak se uvidí, říká šéf Divadla Komedie

  11:41
Pražské komorní divadlo pod vedením režiséra Dušana Pařízka hrálo v Divadle Komedie deset let. Po dlouhodobých neshodách s magistrátem o výši grantu nakonec svoji činnost ukončilo v létě v roce 2012. Z výběrového řízení vzešel nový provozovatel Komedie, sdružení Company.cz, které do té doby působilo ve Strašnickém divadle. I současný soubor, který v Komedii nabídl divákům 14 premiér, je ale s financemi nespokojen. „Snažíme se získat alespoň to, za co tu fungovali předtím,“ říká ředitel divadla Vojta Štěpánek.

Začali jste třetí sezonu, jak byste zhodnotil předešlé dva roky i s ohledem na to, že jste do Komedie nastupovali po Dušanu Pařízkovi?
Nastupovali jsme do divadla, které kvůli médiím veřejnost považovala za zavřené či zrušené. Navíc po provozovateli, který zde deset let budoval velmi specifickou divadelní adresu. Získali jsme sice nájemní smlouvu, ale neměli jsme jisté finance. Také se nám dodnes nepodařilo od pana Pařízka získat doménu divadlokomedie. cz. Přesto se nám postupně podařilo prosadit novou značku Komedie coby Centra východní dramatiky a po dvou sezonách máme na kontě na 500 akcí pro více než 42 tisíc diváků. 

Další premiéry

Do léta nabídne Divadlo Komedie ještě dvě premiéry.

  • Umělecký šéf Jan Novotný právě zkouší drama Divoké maso makedonského autora Gorana Stefanovského, který přijede na premiéru 15. ledna.
  • Následuje dramatizace románu Pavla Göbla Penis Pravdy.

Podle Pařízka byla tehdy výše grantu pro provoz Komedie nedostačující, a proto odešel. Jak jste na tom vy?
U nás nejde ani tak o výši grantu jako spíše o grantovou komisi. My se snažíme získat alespoň to, za co zde fungovali před námi. Ale grantová komise nám v uplynulých dvou letech již třikrát navrhla buď likvidačně nízkou, či zcela žádnou podporu. Naopak díky magistrátu jsme dosud mohli fungovat alespoň za nejnižší možné provozní minimum.

Pokud je to tak, zvažujete z Komedie odejít, hrozí vám zánik?
Víceleté granty jsou teď v rukou rady hlavního města a poté ještě zastupitelstva. Pak následuje lhůta k odvolání. Moudřejší budeme na konci zimy. Máme finance do konce roku 2015 a nájemní smlouvu do roku 2016. Další kroky zvážíme. Odchod či zánik teď rozhodně neplánujeme.

Kolik jste uvedli za dva roky premiér a jaká hra je nejúspěšnější?
Když počítám i obnovené premiéry, jsme na čísle čtrnáct. Z toho pět českých a dvě světové. Divácky nejúspěšnější je komedie Testosteron, který se v lednu dočká 100. vyprodané reprízy. Dramaturgicky nejcennější jsou pro nás objevy Sľobodziankovy Naší třídy a Róewiczovy Pasti. Obrovský zájem především mezi studenty vyvolává v Praze dvanáct let neuvedená Maryša.

Komentáře

zpět na článek