metro.cz
Studánka v lesoparku Belveder, Zbraslav | foto: ŠJú - Wikimedia Commons

Rekonstrukce lesoparku na Zbraslavi by měla být hotová příští rok

  12:01
Rekonstrukce lesoparku Belveder v Praze-Zbraslavi by měla být hotová příští rok v září. „Poslední část úprav podpoří dotace z evropských fondů,“ řekl Martin Šilhán z odboru místního hospodářství radnice městské části Praha-Zbraslav. S projektem se začalo už v roce 2011, kvůli finanční náročnosti celého projektu ale bylo třeba počkat na dotaci z EU.

První studie úprav lesoparku vznikaly už v roce 2005, projekty pak v letech 2009 a 2010. První část úprav zaplatila městská část, zčásti z dotace od hlavního města. Částečně už jsou opravené komunikace, vytvořená klidová místa a vytvořené nové vodní plochy.

Vstupy do parku budou bezbariérové

„Letos byla podána žádost o dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Projekt byl úspěšný,“ uvedl Šilhán. Zbývající asi dvě třetiny stavebních prací začnou v březnu 2015. Součástí projektu je i úprava zeleně - postupné odstranění nepůvodních druhů dřevin a nahrazení původními.

Vstupy do parku by měly být nově bezbariérové. „V rámci investiční zakázky bude také zrekonstruován a doplněn mobiliář - doplnění veřejného a orientačního osvětlení, lavičky, odpadkové koše, informační tabule,“ píše se v dokumentaci k veřejné zakázce s odhadovanou cenou 12,1 milionu korun. První část stále 5,5 milionu korun.

Historie parku

  • Lesopark Belveder mezi horní Zbraslaví a Záběhlicemi, původně Šibeniční vrch, svoji podobu dostal již roku 1929, kdy jej okrašlovací spolek osázel mimo jiné i subalpskými rostlinami.
  • Následně vybudoval a upravil cesty, schodiště a studánky. Na horní hraně srázu je nová vila s několika vyhlídkovými terasami.

Komentáře

zpět na článek