metro.cz
Pes (ilustrační foto) | foto: freeimages

V metropoli stojí pes ročně 1500 korun. V Liberci páníček zaplatí jen 600

  7:00
Koupíte si malého yorkshira klidně i bez průkazu původu za pět tisíc. Necháte ho povinně očkovat za tisícovku. Další dardu dáte za krmení a v neposlední řadě si připravte pěkných pár stovek, které odevzdáte na úřadě. Každé město má přitom výši psích poplatků jinak nastavenou. Nejvíce si sáhnou do kapsy majitelé psů v Praze, Brně a Ostravě. Nejméně platí za psa v Plzni a Liberci.

Poplatek ve většině pražských městských částí je stejný. Za psa tu ročně zaplatí 1500 korun. Stejnou částku si připraví i pejskaři v Brně a Ostravě. Zajímavá situace je pod Ještědem. V Liberci ročně za psa majitel zaplatí šest set korun. „Když poplatek zvýšíme, majitelé psů začnou vymýšlet různé kličky, jak se placení vyhnout. Například budou přihlašovat psy v jiných obcích v okolí,“ okomentovala výši poplatků liberecká mluvčí Zuzana Minstrová. Jen o pár zastávek tramvají dál v Jablonci nad Nisou přitom pejskaři ročně nechají na úřadě 1500 korun. 

S dobrým skutek ušetříte

O něco méně pes provětrá peněženku majitelům domečků. Ti za psa platí zhruba polovinu. Co se naopak nevyplatí, je psů víc. „Za druhého a každého dalšího psa zaplatí majitel o padesát procent více,“ informuje mluvčí Olomouce Radka Štědrá. V Praze je situace podobná: první čtyřnohý miláček vyjde na 1500 korun, dva psi už ročně stojí přes čtyři tisíce.

Dobrý skutek, co se vyplatí, je pes z útulku. „Majitelé psů z útulku nemusí rok platit poplatky,“ potvrdil Bohumil Zlatý z brněnského odboru rozpočtu a financí. Každá obec má tento odpustek jinak nastavený. V metropoli jsou majitelé adoptovaného chlupáče osvobozeni dokonce na dva roky. V Liberci stojí útulkový miláček první rok polovinu. Najdou se ale také obce, které žádají poplatek i za útulkové psy. Jedná se však o menší vísky, kde je poplatek za psa mnohem nižší než ve městech. Na čem naopak nezáleží vůbec, je velikost psa. Majitelé čivavy i dobrmana platí za poplatky stejně.

V Praze je draze

Čím větší město, tím větší poplatek za psího miláčka.

  • V Praze, Brně a v Ostravě zaplatíte za svého psa nejvíc. Ročně vás vyjde poplatek na 1500 korun.
  • Dvanáct set zaplatí majitelé psa v Hradci Králové.
  • Rovnou tisícovku za čtyřnohého miláčka zaplatí obyvatelé Olomouce, Zlína, Ústí nad Labem a Českých Budějovic.
  • V Plzni vás psí kamarád vyjde na 900 korun.
  • Nejlevnější psí destinací je Liberec. Majitelé tu za psa ročně zaplatí jen 600 korun.

Komentáře

zpět na článek