metro.cz
Ve škole (ilustrační snímek) | foto: SXC

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, potrvají měsíc

  14:56
Měsíční období zápisů do prvních tříd základních škol začíná právě dnes. Termín i podobu zápisu si školy volí samy. Ministerstvo školství na základě demografického vývoje očekává, že poprvé půjde k zápisu 140 tisíc až 150 tisíc předškoláků. Dalších více než 30 tisíc dětí čekají zápisy po loňském odkladu školní docházky. Největší problémy s umístěním dětí musí již tradičně řešit Pražané.

K zápisu musejí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. A to i v případě, že uvažují o odkladu školní docházky, o něm se totiž definitivně rozhoduje do konce května.

Problém s místem mají hlavně okrajové části metropole

Obce mají povinnost zajistit podmínky pro povinnou školní docházku, mnohde však rozšiřování kapacity zaostává za růstem počtu dětí. V Praze se podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé potýkají s nedostatkem míst především okrajové části. Jde například o Kunratice, Uhříněves nebo Zličín.

Obecně navíc platí, že ve většině pražských městských částí základní školy přijímají převážně děti s trvalým bydlištěm v jejich školském obvodu stanoveném vyhláškou. V praxi tak často není možné, aby rodič mohl školu pro své dítě vybrat.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou loni v září vydalo doporučení, jak by měly časově i obsahově vypadat. Předškoláci by podle něj měli komunikovat s učitelem maximálně dvacet minut. Toto doporučení však není závazné.

Komentáře

zpět na článek