metro.cz
Nemocnice Na Bulovce | foto: archiv

Praha chce víc peněz z pronájmu Nemocnice na Bulovce

  14:39
Praha chce víc peněz z pronájmu Nemocnice na Bulovce. Nemocnice totiž platí jen symbolické nájemné, areál si přitom žádá opravy za stovky milionů korun. Řekl to radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO), který se kvůli tomu v uplynulých dnech sešel s vedením nemocnice.

Nemocnice podle radního nutně potřebuje novou čistírnu odpadních vod, opravu kanalizace a celkovou rekonstrukci chirurgického oddělení. „Pro tento rok to pro Prahu bude znamenat investici do projektů v řádu desítek milionů, v horizontu několika let pak stovky milionů,“ uvedl.

„S vrcholným vedením jsme proto projednávali možnosti narovnání finančních vztahů,“ řekl radní. Připustil, že kromě zvýšení nájemného existují i jiné varianty, nechtěl ale komentovat jaké. Podle některých informací by Praha mohla směřovat i k prodeji nemocnice.

Nemocnice platí ročně jen 10 tisíc korun

Hlavní město je majitelem téměř tří čtvrtin majetku nemocnice. Vlastní také nedávno zkolaudovaný pavilon, jehož přestavba vyšla na skoro 400 milionů korun. Dlouhodobě ztrátová Bulovka, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví, platí ročně městu za budovy a pozemky symbolických 10 tisíc korun. V minulosti opakovaně argumentovala, že kvůli špatné ekonomické situaci nemá na to, platit víc. Po dlouhých jednáních nemocnice před zhruba dvěma roky přistoupila na to, že za přestavěný pavilon bude ročně platit sedm milionů korun.

Vláda vloni poslala nemocnici jednorázovou podporu 200 milionů korun, podle ministerstva jinak hrozilo, že bude ohrožena péče o pacienty. Bulovka skončila předloni s propadem přesahujícím 308 milionů korun. Ztrátu vysvětlila tím, že ji z větší části tvoří pokuta vyčíslená finančním úřadem na 203 milionů korun. Nemocnice si nese značnou neuhrazenou ztrátu z minulých let, 426 milionů korun.

Komentáře

zpět na článek