metro.cz

Dalších 11 fotografií v galerii
Rotunda sv. Václava | foto: UK

Unikátní rotunda se skrývá pod podlahou univerzity. Přispějte na její záchranu

  7:00
Kostel svatého Mikuláše na Malostranském náměstí zná každý Pražan i turista, ale že v ­jeho stínu existuje další svatostánek a že není o nic méně zajímavý, vědí jen odborníci. Zbytky rotundy svatého Václava objevili před několika lety v komplexu bývalého jezuitského kláštera, dnes budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK, archeologové. Archeologové rotundu popsali, zabezpečili, ale její zpřístupnění bylo nad jejich možnosti. To by se teď mělo změnit.

Přispějte i vy

Přispět na záchranu a zpřístupnění památky může každý, fakulta totiž založila internetové stránky, které to umožňují. Pokud se podaří vybrat dost peněz, bude zpřístupněna veřejnosti.

Nález fragmentu podlahy změnil zajímavý objev starobylé rotundy na objev zcela mimořádného významu, který by měl být představen veřejnosti,“ vysvětluje Luboš Veverka z děkanátu matematicko-fyzikální fakulty. Románskou rotundu zbourali v 17. století jezuité a na jejím místě vyrostl nový kostel, dnes skrytý v budově fakulty. O to větší bylo překvapení archeologů, když se jim při výzkumu, který byl součásti rekonstrukce objektu, podařilo zbytek románské památky najít.

Rotunda sv. Václava
Rotunda sv. Václava

Podle Veverky bylo jasné, že plánovaná nová pracovna zde nevznikne a začalo se řešit, co bude s rotundou dál. „Stav a význam památky však vyžaduje, aby se co nejdříve dokončila konzervace a obnova a dalším cílem je také zpřístupnit tuto významnou památku veřejnosti,“ dodal Veverka.

Komentáře

zpět na článek