metro.cz
Šlechtovka | foto: Gabriela Uhrová

Roky chystaná oprava Šlechtovy restaurace nezačne ani letos

  10:09
Roky plánovaná rekonstrukce historické Šlechtovy restaurace ve Stromovce nezačne ani v letošním roce. Zahájení oprav slibovalo minulé vedení města, stávající náměstek primátorky Jan Wolf (KDU-ČSL) ale řekl, že to nebude dřív než příští rok. Rekonstrukce památky vyjde na 150 milionů korun. Dokončena by mohla být do léta 2017.

Památkově chráněná restaurace chátrá už desítky let. Její oprava byla v minulosti opakovaně odložena. Památkáři stav budovy dlouhodobě označují za neutěšený. Poslední výběrové řízení zrušilo hlavní město, které je správcem památky, předloni. Projekt byl příliš nákladný, počítalo se s opravou za čtvrt miliardy.

Oprava bude o polovinu levnější

Architekt už loni dostal za úkol předražený projekt zjednodušit. Wolf řekl, že se s ním seznámil minulý týden. „Oproti původním plánům znamená o polovinu nižší náklady,“ řekl. Ubude nákladných schodišť, výtahů i nadbytečného sociálního zařízení.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002.

Komentáře

zpět na článek