metro.cz

Dalších 31 fotografií v galerii
VW Revue | foto: MDP

Divadlo ABC uvádí půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce

  10:40
V prvním pololetí letošního roku uplyne 110 let od narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Divadlo ABC, které sídlí v prostorách někdejšího Osvobozeného divadla, bude tato významná výročí připomínat celou řadou speciálních akcí.

„Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce“ jsme odstartovali v pátek 6. února v den 110. výročí narození Jana Wericha, a to představením V+W Revue s netradičním překvapením pro diváky. Divadlo ABC kromě toho chystá putovní výstavu historických fotografií nejen z divadla, ale i ze soukromého archivu Jana Wericha a Jiřího Voskovce, soutěže o vstupenky a 19. června pak další překvapení spojené se 110. výročím narození Jiřího Voskovce,“ uvedla mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.

Werich a Voskovec strávili své nejtvořivější a nejšťastnější období právě v divadelním sále Paláce U Nováků. „Jejich tvorba spolu s Jaroslavem Ježkem nám byla impulsem ke hře s jejich komediemi, postavami, s jejich humorem, jejich písničkami, s tím, co tady během těch deseti let zažili. Protože právě hrou a hravostí bychom jim rádi vzdali hold,“ řekl o V+W Revue režisér Petr Svojtka.

V+W připomene také putovní výstava fotografií

Diváci se mohou zapojit i do akce Najdi ježka. „Při každém představení bude někde v Divadle ABC umístěn obrázek ježka. Když ho návštěvníci najdou, vyfotí a fotku přidají na facebookovou stránku Městských divadel pražských, dostanou dárek,“ řekla Tereza Mrzenová.

Prostřednictvím inscenace V+W Revue chtějí tvůrci také osvětlit spoustu mýtů, které kolem Osvobozeného divadla panují. Málokdo si například uvědomí, že si prostor současného Divadla ABC pronajímali velmi mladí, ve věku mezi dvaceti a třiceti lety, navíc v době zostřující se politické situace. Čelit museli finančním problémům, cenzuře i politickým tlakům.

Kromě divadelních představení se milovníci V+W mohou těšit na zmíněnou putovní výstavu archivních fotografií. Ta bude k vidění do 16. února v pasáži Lucerna, od 16. února do 3. března se přesune do dvorany Paláce U Nováků, poté do konce března v Centru Černý Most. Od 30. března do 24. dubna si ji budou moci prohlédnout návštěvníci Pasáže Černá růže a od 24. dubna do 1. června každý, kdo zavítá na Magistrát hlavního města Prahy. Od 1. června výstava zakotví ve foyer Divadla ABC.

Jak šel život Jana Wericha

  • Narodil se 6. února 1905 na Smíchově jako jediný syn Vratislava Wericha, úředníka První české vzájemné pojišťovny a Gabriely, rozené Choděrové. Při křtu dostal jméno Jan Křtitel František Serafínský Werich.
  • Rodiče se brzy rozvedli a Jan zůstal otci. Studium na gymnáziu v Křemencově ulici, kde začalo kamarádství s Jiřím Voskovcem, je popisováno jako rebelské. Ze školy byl za kázeňské přestupky nucen odejít, dostudoval na Smíchově. Po maturitě studoval, ale nedostudoval práva.
  • Ve 20. letech začal pracovat jako redaktor a poté společně s Voskovcem hrát v Osvobozeném divadle.
  • Období společné divadelní, ale i filmové práce bylo relativně krátké. V letech 1926–38 vytvořili téměř třicítku původních her a natočili několik filmů. Když je přiostřující se politická situace, především násilné zavření divadla, donutila k emigraci, slavná éra divadla skončila. Přestože se po poválečném návratu pokusili divadlo obnovit pod názvem Divadlo V+W, politické poměry jim nebyly nakloněny.
  • Po opětovné emigraci Voskovcově se Werich pokoušel pokračovat v rámci Divadla satiry. Nicméně, ani tehdy nebyla politická situace příznivá.
  • Po roce 1948 působil Werich v různých divadlech (nejznámější je jeho postava Vodníka Čochtana v muzikálu Divotvorný hrnec v Hudebním divadle v Karlíně).
  • V letech 1956–61 byl ředitelem divadla ABC a pokusil se pokračovat v tradici V+W s Miroslavem Horníčkem. Poté, co byl funkce zbaven, ocitl se ve zvláštní situaci. Získával sice různá ocenění, byl milován diváky (především filmovými fanoušky), na druhé straně byl tzv. odstaven. Zemřel po těžké nemoci na podzim 1980.

Komentáře

zpět na článek