metro.cz

Výstava připomíná minulost legendárních pražských squattů a život v nich

  16:19
Milada, Ladronka, známá jména někdejších pražských squattů, které žijí už jiným životem než v minulosti. Právě milníky pražského squatterského hnutí a sedm známých nemovitostí, na něž squatteři při svých akcích upozorňují, připomíná výstava skupiny Nová věčnost.

Další 1 fotografie v galerii
Galerie Artwall představila ve zchátralé usedlosti Cibulka výstavu ilustrující vývoj squattingu v Praze s názvem Nebe vysoko nad námi! | foto: ČTK

Na výtvarně ztvárněných plakátech upozorňuje na problematiku nyní již legendárních squatů, jako jsou Ladronka a Milada, či na aktuální kauzu nezávislého sociálního centra Klinika nebo jednodenní zábory budov na Pohořelci nebo Albertově. V jednom z nich ve zchátralé usedlosti Cibulka se dnes večer uskuteční vernisáž.

Plakáty jsou vystaveny na opěrné zdi Letenských sadů v takzvané galerii Artwall. Výstava nazvaná Nebe vysoko nad námi je naše! potrvá do 30. dubna.

Hesla na plakátech jsou původní slogany hnutí

„Rozhodli jsme se ukotvit to v realitě vzhledem k tomu, že jde o akci podporující squatting, a udělali vernisáž na jediném squatu v Praze,“ řekla pořadatelka Helena Sequens. Podle kurátorky Lenky Kukurové má výstava skupiny Nová věčnost zdůraznit, že alternativní kulturní centra mohou být pro každé město přínosem a měl by jim být poskytnut prostor.

Komunita dlouhodobě upozorňuje, že v metropoli chátrá mnoho domů, přitom tisíce lidí nemají kde bydlet a poukazují na alternativní způsoby správy nemovitostí. „Na výstavě jsme využili sedm panelů a vybrali legendární místa, ať už Miladu nebo akce, které se věnují určitým problematickým aspektům s vlastnictvím,“ uvedla Sequens.

Hesla na plakátech částečně vycházejí z původních sloganů, které se používaly u jednotlivých případů. Nezávislí umělci se inspirovali ručně malovanými vietnamskými protiválečnými plakáty 60. a 70. let.

Jediný legální squatt je na Cibulce

Vernisáž se uskuteční ve zchátralé usedlosti Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, současná podoba je však empírová. Na některých místech se jí už propadají střechy. Chátrá už více než čtyřiadvacet let a nynější obyvatelé v ní po dohodě s majitelem pobývají tři roky.

Za první republiky usedlost odprodal statkář Josef Hyross pražské obci. Objekt byl pak rekonstruován až v 70. letech a stal se majetkem Svazarmu, poté Ústředního automotoklubu. Ten v 90. letech privatizoval jeho vysoký funkcionář Oldřich Vaníček, současný majitel. Stěžuje si, že v místě je velké množství komunálního odpadu. Komunita ale naopak tvrdí, že objekt vyčistila. „Byla to skládka. Vyhodili jsme spoustu injekčních stříkaček. Objekt byl dříve hodně přístupný,“ řekla squatterka Ema. Skupina se tu snaží provozovat komunitní zahradnictví s obyvateli z okolí, pořádají zde i kulturní akce. Funguje zde také free shop, kde si lidé v nouzi mohou vzít oblečení.

Autor: ČTK
zpět na článek