metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Vršovická tržnice. Za ní je vidět gymnázium. | foto: Wikimedia Commons

Vršovická tržnice čeká na soudy. Okolí Bohemky stále hyzdí chátrající stánky

  7:00
Soudní procesy komplikují kultivaci areálu bývalé Vršovické tržnice. Pokud projíždíte kolem stadionu fotbalových Bohemians, na protější straně silnice uvidíte chátrající dřevěné boudy. Provoz tržnice byl ukončen k 30. červnu 2008, její torzo stojí ovšem celou dobu na místě a rozpadá se.

Na pozemku bylo před lety původně školní hřiště náležející přilehlému gymnáziu v Přípotoční ulici, to zde ale z hygienických důvodů škola nadále nemohla provozovat. Pozemek proto pronajala provozovateli tržnice, společnosti Karla Šťastného Carlo-trhy.

Jenomže tržnice nevypadala ani zdaleka tak, jak by si pronajímatelé přáli.  „Namísto toho, aby provozovatel prostředí tržnice postupně zlepšoval, nabral její živelný rozvoj zcela opačný směr včetně aktivit zcela nevhodných pro umístění na školním pozemku a v bezprostředním sousedství školy,“ řekl k tomu v roce 2008 Miroslav Tatíček z odboru územního rozvoje městské části Prahy 10. Co myslel těmi nevhodnými aktivitami? Vedení školy a radnici se nelíbilo, že se tu prodává alkohol, cigarety a pornografie.

Soudy se táhnou už mnoho let

Městská část získala pozemek do svého vlastnictví a smlouvu nájemci vypověděla. Tržnice byla uzavřena. Ještě dnes se ovšem mezi stánky prohání potkani, sprejeři a bezdomovci. Souběžně totiž probíhají hned dva soudní procesy. „V jednom se řeší to, že Praha 10 požaduje po bývalém provozovateli areálu jeho vyklizení a zbouraní staveb. Ve druhém naopak bývalý provozovatel požaduje po Praze 10 částku osm milionů korun jako náhradu za zhodnocení areálu,“ říká tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Vršovická tržnice

Stavební úřad by teoreticky mohl rozhodnout o odstranění stavby, ale neučiní tak do doby, dokud soudy nerozhodnou. „Je to začarovaný kruh, který zdržuje náš právní řád, kvůli kterému soudy podobné případy řeší dlouhé roky,“ dodává. Bývalý provozovatel tržiště Karel Šťastný se nechtěl k záležitosti vyjadřovat. Plánované zkulturnění areálu a stavba víceúčelové sportovní haly se tak pořád odkládá na neurčito.

Komentáře

zpět na článek