metro.cz
Léky (ilustrační foto). | foto: freeimages

Chřipková epidemie odjela na prázdniny. Nemocných je o třetinu méně

  11:46
Chřipková epidemie v Praze skončila. „Počty nemocných klesly tento týden téměř o třetinu a jsou hluboko pod hranicí epidemie,“ řekla dnes Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl.m.Prahy. K poklesu přispěly i prázdniny. „Nedá se vyloučit, že pak se počty nemocných opět nezvýší, nedosáhnou už ale zcela jistě takové úrovně jako při právě skončené epidemii,“ uvedla. V tomto týdnu byly v Praze čtyři vážné případy chřipky, všechny u seniorů, jeden pacient ve věku 86 let zemřel.

„V devátém kalendářním týdnu klesla v Praze hlášená nemocnost téměř o třetinu oproti předchozímu týdnu, to znamená, že je dnes už hluboko pod epidemickým prahem. Hlášeno je 1094 případů na 100 tisíc obyvatel,“ uvedla.

Pacientů ubylo ve všech věkových skupinách, o 28 procent u malých dětí, o stejný počet procent u školáků, o jedno procento u mladých dospělých, o 25 procent u dospělých a o 35 procent u lidí nad 60 let.

Nemocných přibývat nebude

Nejvyšší nemocnost v hlavním městě byla v šestém kalendářním týdnu, kdy bylo 1727 hlášených případů chřipkových onemocnění na 100 tisíc obyvatel, od té doby nemocnost stále klesá. Hranice epidemie se pohybuje mezi 1600 až 1700 na 100 tisíc obyvatel.

„Tento a příští týden jsou v Praze prázdniny, takže se nemocnost určitě dál navyšovat nebude. Někdy je další vlna i v dubnu, ale to je těžko predikovat. Neznamená to, že by chřipka už byla úplně za námi, ale tak velká epidemie jako nyní už letos nebude,“ dodala.

Komentáře

zpět na článek