metro.cz
Ředitele vinohradské nemocnice Marka Zemana z funkce odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | foto: ČTK

Ředitele vinohradské nemocnice odvolal ministr kvůli špatnému hospodaření

  17:31
Doktor Marek Zeman (ODS) už není ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Dnes ho kvůli zhoršení ekonomické situace nemocnice odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Problémy nemocnice potvrdil ministerský audit.

„Vzhledem ke zhoršení ekonomické situace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jsem rozhodl o odvolání ředitele Marka Zemana k 4. březnu 2015. Do doby, než proběhne řádné výběrové řízení, pověřuji vedením nemocnice dosavadního primáře tamní kliniky anesteziologie a resuscitace Jana Šturmu,“ uvedl Němeček.

Zhoršení ekonomické situace Vinohradské nemocnice se podle něj projevilo již ve výsledcích za rok 2014, kdy se výrazně zhoršila likvidita. Stav pokračoval zápornými hospodářskými výsledky i v prvních měsících letošního roku. Ředitel podle ministra potvrdil, že ekonomická situace nemocnice se bude zhoršovat i nadále.

Situace se bude zhoršovat, proto ředitele odvolal

„Proto jsem se rozhodl urychleně věc řešit. V krátké době bude vypsáno řádné výběrové řízení na nového ředitele a jednou ze zcela základních podmínek bude koncept ekonomické stabilizace,“ zdůraznil ministr.

Podle webu Týden.cz nemocnice porušila zákon o veřejných zakázkách. Konkrétně prý šlo o rekonstrukci pavilonu patologie. Nemocnice na ni vypsala veřejnou zakázku, v níž byly pro výběr vítěze hlavní nejnižší cena a nejkratší doba opravy. Zakázku získala společnost Starkon Jihlava CZ. Podle webu upravovala nemocnice parametry smlouvy během její platnosti.

„Je to pro nás nová informace. V tuto chvíli to nebudeme komentovat,“ uvedl k odvolání mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Ke změně podle kontrolorů došlo u obou hlavních kritérií. Dohodnutá, smluvně daná cena rekonstrukce se navyšovala prostřednictvím dodatků. Nakonec oprava nestála původně vysoutěžených osmnáct milionů korun, ale o 3,5 milionu korun více. Doba oprav se proti původním deseti týdnům prodloužila téměř na trojnásobek, tedy na šestadvacet týdnů.

Ve výsledku tak firma opravovala pavilon za vyšší cenu a po delší dobu, než slibovali odmítnutí uchazeči. V konečné auditní zprávě sledující hospodaření nemocnice za roky 2012 a 2013, kterou má časopis Týden, komise údajně konstatuje, že se kvůli tomu obrací na antimonopolní úřad.

Komentáře

zpět na článek