metro.cz
Adriana Krnáčová | foto: ANO

Primátorka zve odborníky z Visy a MasterCard kvůli Opencard

  18:31
Nad budoucností projektu Opencard budou ještě dnes diskutovat odborníci, které pozvala primátorka Adriana Krnáčová. Mezi pozvanými jsou i odborné firmy , které mohou systém spravovat.

Vydavatele platebních karet Visa a MasterCard, ale také zástupce společností XT-Card, Erika a Telmax sezvala kvůli krizové situaci ohledně karty Opencard. Mezi původně pozvanými byla i firma eMoneyServices (EMS), která kartový systém vytvořila a provozovala. Podle jejího mluvčího Martina Opatrného bylo ale později zrušeno. „Pozvání bylo den před samotnou akcí zrušeno s odůvodněním, že - cituji - v již tak velmi nabitém programu nezbude dostatek prostoru pro vskutku odbornou debatu s dodavatelskou stranou,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

O dnešním workshopu se zmiňuje i dokument, který dostali jako informaci na stůl od rady zastupitelé na posledním jednání. Podle něj by se měli setkání účastnit „všechny příspěvkové a akciové společnosti Prahy, kterých se tato problematika týká, dále zástupci firem, představující různá řešení, dopravci, zástupci akademického sektoru a mnozí další“.

Město musí uhradit dluhy z minulých let, jen neví kolik

Praha v současné době vede s EMS soudní spor o dluh za služby z let 2011 a 2012. Firmě dluží také za správu systému na od dubna 2014 do ledna 2015, kdy přestala podporu poskytovat. Město deklarovalo, že závazky vyřeší, nechalo si ale od znalců služby ocenit. Další spolupráci s EMS primátorka Krnáčová zatím úplně nevyloučila, muselo by ale jít od odkoupení celého systému. Podle Opatrného je jeho cena podle tří znaleckých posudků, které si firma nechala zpracovat, minimálně 250 milionů korun.

Projekt Opencard, který pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu minimálně 1,35 miliardy korun. Je spojen s problematickými smlouvami. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků čelí kvůli projektu obvinění. Kartu vlastní asi 1,2 milionu lidí, Pražané už místo ní mohou používat znovu papírové průkazky a od března také papírové kupony všech časových délek.

Komentáře

zpět na článek