metro.cz
Popelnice na směsný odpad | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Soud nepovolil převést část Pražských služeb pod Technickou správu komunikací

  12:38
Společnost Pražské služby (PSAS) nesmí převést část firmy pod pražskou Technickou správou komunikací (TSK). Vyplývá to z předběžného opatření, které na žádost odpadové firmy AVE vydal pražský vrchní soud.

V rámci takzvaného pachtu měla být pod Technickou správu komunikací převedena část Pražských služeb, která se zabývá svozem komunálního odpadu. Bývalé vedení Prahy tak chtělo řešit problém s končící smlouvou na svoz odpadu. Jde o služby za řádově miliardy korun.

Většinu Pražských služeb drží hlavní město, které silou svých hlasů prosadilo pacht na říjnové valné hromadě. Proti se postavil menšinový akcionář, společnost AVE, která patří do skupiny EP Industries Daniela Křetínského. A soud jí dal předběžným opatřením za pravdu.

Možný pacht řešil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten ale nedávno šetření ukončil.

Podíl v Pražských službách má i firma Křetínského

Minulé vedení města za primátora Hudečka plánovalo převést svoz komunálního odpadu pod TSK poté, co se nepodařila roky chystaná akvizice Pražských služeb. Zhruba pětinový podíl v Pražských službách totiž nakonec získala společnost EP Industries, která jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasila.

Praha má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Smlouva s Pražskými službami skončila před několika lety a vedení města od té doby miliardové smlouvy několikrát bez soutěže prodloužilo. V současnosti chystá další prodloužení za 1,6 miliardy korun bez DPH a zároveň otevřený desetiletý tendr za zhruba 13 miliard korun bez DPH. Opozice varuje, že silní hráči na poli odpadů usilují o ovládnutí spalovny v Malešicích, a že Pražským službým hrozí krach.

Komentáře

zpět na článek