metro.cz

GALERIE: Vojáci Hradní stráže nejsou jen na okrasu. Chytají i majitele dronů

  6:00
Hodinu stojí bez hnutí se čtyřkilovou puškou u nohy. Hlídají všechny vchody do areálu Pražského hradu i objekty kolem něj. V ­létě do nich pere sluníčko, v krutých zimách musí snést mráz a sníh. Nesmí se ani hnout. Takhle je známe – Hradní stráž. Než se ale obléknou do krásných uniforem, musí projít klasickým tříměsíčním výcvikem. „Poté je jeden měsíc věnován speciální přípravě přímo u Hradní stráže,“ říká pro deník Metro velitel Hradu plukovník Petr Cupák.
Vojáci hradní stráže v zimních stejnokrojích

Vojáci hradní stráže v zimních stejnokrojích | foto: Hradní stráž

Vojáci musí umět zacházet ze zbraněmi, jako je pancéřovka, která dokáže zlikvidovat tank nebo betonovou budovu. Ve výzbroji najdete samopal Scorpion, útočnou pušku CZ 805 Bren či odstřelovací pušku CZ 750 Sniper, která má účinný dostřel 800 metrů. „Na tuto vzdálenost lze spolehlivě a přesně mířit a současně má střela vystřelená touto zbraní stále dostatečnou kinetickou energii pro smrtící účinky,“ přibližuje pušku plukovník Cupák.

U Hradní stráže slouží asi 30 vojáků, kteří mají za sebou nasazení do misí v zahraničí – na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku. „Nejsou zvláštní skupinou, ale slouží na standardních funkcích na Hradě i v Lánech. Většina z­ nich je zařazena u strážních jednotek,“ říká Cupák.

Tito vojáci v zahraničních operacích zastávali převážně pozice střelců strážních nebo mechanizovaných jednotek a řidičů. Pro zajímavost, jeden voják Hradní stráže byl v Iráku příslušníkem čety těžení a­ úpravy vody v kontingentu 7. polní nemocnice. Jejich úkolem je také pomoci Česku při přírodních katastrofách, ale s tím musí nejdříve souhlasit prezident.

Nad Hradem je bezletová zóna

Museli vojáci, kteří chrání hlavu státu a objekt Pražského hradu, nějak reagovat na současnou situaci v zahraničí? „Mezinárodní hrozby samozřejmě sledujeme. Zabezpečení Hradu upravujeme několikrát měsíčně, ale především v závislosti na akcích, které na Hradě probíhají,“ tvrdí Cupák.

Vojáci také stále častěji řeší drony létající nad Hradem. „Areál Hradu a jeho blízké okolí (přesně kružnice se středem nad Chrámem sv. Víta a ­poloměrem 1111 metrů) je zakázaným letovým prostorem. Tento zákaz platí i pro drony. Jen od začátku roku jsme zaznamenali tři případy. Pilota předáme policii a ­následně se jeho porušením zákazu zabývá Úřad pro civilní letectví,“ říká Cupák.

Zbraně u Hradu nejsou nabité

  • Zbraně Hradní stráže (HS) u­vchodu do Hradu nejsou schopné střelby, slouží jen pro reprezentační účely. Jsou upraveny – prodloužení bodáku, poniklování kovových součástí pro zvýraznění lesku, upravená pažba, aby odolala nárazům.
  • Většina návštěvníků Hradu je k vojákům a policistům slušná. Vojáka v budce před Hradem můžete rozesmívat, fotografovat, ale dotyky jsou nepřípustné. Voják má možnost zavolat pomoc ze strážnice. Nejvíce je obtěžují opilci, kteří se je nebojí slovně urážet nebo se před nimi obnažují.
  • Nepočítejte s tím, že váš úsměv voják bude úsměvem opětovat, protože povinnost sledovat okolí a samotné stání bez pohybu je natolik fyzicky náročné, že vyžaduje plné soustředění.
  • Hrad se v noci stává střeženou pevností. Málo se ví, že mezi půlnocí a šestou hodinou ranní má areál status „vojenského střežení“. Co to znamená? Výkon strážní služby je bojovým úkolem v míru. V případě narušení stráž zasahuje stejně, jako by se jednalo o vojenský objekt nebo objekt důležitý pro obranu státu.
  • Na Hradě slouží 610 vojáků, z­toho 10 vojákyň. V současné době chybí k plným stavům 30 vojáků.
  • Voják dostane v první výbavě 2 páry reprezentačních bot letních a 1 pár kotníčkových zimních. Oba druhy jsou pod špičkou a patou okované pro zvýraznění zvuku kroku. Letní mu vydrží rok, zimní dva.
  • Od dubna do října se jednou měsíčně na III. nádvoří konají vystoupení přehlídkové jednotky, hudby a motocyklů. Letos se první chystá 15. dubna, 6. prosince 2018 oslaví Hradní stráž 100 let své existence.
Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek