metro.cz

Na Prašném mostě si vojáci připomenou legendu odboje Václava Morávka

  10:37
Hrdinnou smrt štábního brigádního generála Václava Morávka si dnes Dejvicích připomenou zástupci armády a historických spolků. Pieta se bude konat od 15 hodin u památníku na Prašném mostě. V jeho blízkosti voják a odbojář 21. března před 73 lety padl po přestřelce s gestapem.
Pomník brigádního generála Václava Morávka na Prašném mostě, kde 21. března 1942 zahynul při pronásledování gestapem. | foto: cs.wikipedia.orgMetro.cz

Morávek byl legendární postavou odboje proti okupantům z nacistického Německa. Za nenápadným zevnějškem úředníka se tři roky podílel na odbojářské činnosti. Nakonec zůstal na svobodě jako poslední ze slavné odbojářské skupiny Tří králů.

Do československé armády vstoupil ve třicátých letech minulého století a postupně byl jmenován až do hodnosti štábního kapitána u dělostřelectva. Demobilizaci v říjnu 1938 nesl těžce a odmítl se s ní smířit, stejně jako jeho přítel Josef Mašín. Morávek se poté nechal naverbovat jako zpravodajský důstojník podzemní vojenské odbojové organizace Obrana národa a po převelení do Prahy se spolu s Mašínem a Josefem Balabánem stal členem její slavné zpravodajsko - sabotážní skupiny Tři králové.

Zakládali požáry a organizovali protiněmecké akce

Trojlístek se proslavil zorganizováním pumových výbuchů na území Německa, v Lipsku, Mnichově a Berlíně. Zakládali požáry v továrnách, házeli výbušniny do tendrů s uhlím, čímž zničili desítky lokomotiv, dokonce se jim dařilo ukrývat výbušniny ve vagónech s uhlím, kterým byly zásobovány italské parníky.

V protektorátu na ně proto začal nelítostný hon. Už v prosinci 1939 vtrhlo gestapo do bytu Morávkovy matky v Kolíně. Morávek ale stihl opustit město a od té doby se skrýval v anonymnější Praze. Měnil adresy, jezdil do Jugoslávie pro výbušniny, snažil se získávat informace pro zahraniční odboj jak od předsedy vlády Aloise Eliáše, tak obyčejných lidí i českých gestapáků. Husarský kousek se mu podařil, když vyvezl z protektorátu Jana Smudka, jemuž bylo v patách několik stovek policistů kvůli tomu, že zabil německého strážmistra.

V dubnu 1941 byl ale dopaden Balabán, v květnu Mašín. Morávkovi se podařilo z bytu v Nuslích jen s velkým štěstím uniknout. Nadále udržoval kontakty s jedním z nejdůležitějších předválečných agentů Paulem Thümmelem, známým jako A-54, a vysílal do Londýna. V polovině března 1942 ještě navázal spolupráci s paraskupinou Silver A.

Gestapo v té době již s jistotou vědělo, že Thümmel za obrovské honoráře donášel informace Morávkovi, a pracovníka vojenské výzvědné služby abwehru přimáčklo ke zdi. Zda se o podvečerní schůzce 21. března 1942 u Prašného mostu dozvěděla tajná policie z Thümmelových úst, se neví. Na Morávkova spolupracovníka tam nicméně číhali němečtí policisté. Morávek, který spěchal svého spolubojovníka varovat, se dostal pod palbu, v níž zahynul.

Prezident Václav Klaus v roce 2005 udělil Morávkovi, Balabánovi a Mašínovi in memoriam hodnost brigádního generála.

Autor: ČTK
zpět na článek