metro.cz

Otevřete bránu do vesmíru. 8 věcí, které musíte vidět na výstavě Gateway to Space

  10:00
Na pražském Výstavišti odstartovala unikátní expozice, která vezme návštěvníky až do vesmíru. Výstava Gateway to Space (Brána do vesmíru) se koná pod záštitou americké kosmické agentury NASA a US Rocket Center, díky čemuž nabídne lidem až do června možnost prozkoumat, vyzkoušet a dokonce i osahat si exponáty přímo ze sbírek NASA.
Přístroje v průchozím modulu orbitální stanice na kosmické výstavě Gateway to...

Přístroje v průchozím modulu orbitální stanice na kosmické výstavě Gateway to Space. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Pavel Toufar

Nad akcí, která mapuje především lety člověka na oběžnou dráhu, ale dotýká se i dobývání Měsíce, převzal odborný patronát propagátor a popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar. Především díky jeho přispění se na původně zahraniční výstavě nakonec objeví i česká stopa v kosmickém výzkumu.

„Podařilo se nám do jinak koncepčně uzavřené expozice protlačit první československé družice Magion 1 a Magion 2 a malou družici CubeSat VZLUSAT-1, symbolicky dokládající minulost i současnost úspěšných českých kosmických aktivit,” vypráví magazínu Metro nadšeně. „Celá výstava je naplněním Komenského snu Škola hrou. Mnoho věcí je v pohybu a k vyzkoušení, což působí velmi moderně. A každý si na ní najde něco, co ho zaujme. I ženy a dívky, není to jen akce pro kluky a nadšence do vesmíru,“ zve do Holešovic Toufar.

Saturn V

1 Saturn V

Mezi jeden z nejzajímavějších exponátů výstavy bezesporu patří model rakety Saturn V, která umožnila přistání člověka na Měsíci. „Je to funkční maketa skutečné rakety v měřítku 1:10. Měří 11 metrů a v roce 2009 opravdu odstartovala, dosáhla výšky 300 metrů a pomocí padáku bezpečně přistála,“ uvedl na adresu obřího modelu dosud nejsilnější rakety v historii Pavel Toufar. Podle něj tento výjimečný kousek zaujme především české modeláře, kteří se mohou jeho úspěchem inspirovat. Skutečný Saturn V poprvé odstartoval v listopadu 1967 a naposledy vzlétl v květnu 1973.

Kámen z měsíce

2 Kámen z Měsíce

Vůbec nejcennějším artefaktem na celé výstavě je autentický kámen z Měsíce. Nejenže budete moci spatřit něco, co nepochází z našeho světa, ale kamene se budete moci dokonce dotknout. „Pochází z letu Apolla 15, konkrétně z úpatí Hadleyova kopce. Je to skutečný unikát, který si bude moci každý prstem osahat,“ láká na kámen z Měsíce Toufar.

Ruce astronautů

3 Ruce astronautů

Ne každý pozoruhodný exponát vypadá na první pohled tak atraktivně jako model rakety nebo orbitální stanice, skafandr či kámen z Měsíce. I zdánlivě obyčejná věc za sebou může skrývat neobyčejný příběh. „Když šili skafandry pro posádku na Měsíc, potřebovali, aby byly konečky prstů v rukavicích citlivé. Namísto toho, aby astronautům komplikovaně měřili každou ruku a zvali je na zkoušky, udělali jim jejich odlitky. Na výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout sádrové odlitky rukou vůbec prvních lidí na Měsíci, Neila Armstronga a Buzze Aldrina, i Michaela Collinse, který zůstal ve velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce,“ vypráví Pavel Toufar.

Stoletá raketa

4 Stoletá raketa

Na výstavě ale vedle skutečných střípků historie dobývání vesmíru najdete i něco, co nikdy nelétalo a létat nebude. Jednak je to malá ukázka toho, jak si lety do vesmíru představují filmaři ve Star Wars a pak příklad, jak si lidé dobývání kosmu představovali kdysi. „Podle ilustrací z románů Julese Vernea Ze Země na Měsíc a Okolo Měsíce postavili známý dělový náboj s kabinou pro fiktivní kosmické průzkumníky. Je to hezký protiklad k realistickým exponátům a příklad, jak si lidé představovali dobývání vesmíru před 150 lety,“ upozorňuje Pavel Toufar. Každý se tak může na vlastní oči přesvědčit, jaká byla kdysi vize, jaká je realita a jak si nyní představujeme budoucnost my.

Multi-Axis trainer

5 Multi-Axis Trainer

Výstavu nemusí návštěvník pouze pasivně procházet a sledovat z bezpečného odstupu. Její atraktivní část tvoří i interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží výcvik skutečných kosmonautů a jejich práci ve vesmíru. Zařízení nazvané Multi-Axis Trainer umožňuje rotaci ve všech osách. “Na tomto trenažéru se nacvičuje snášenlivost na dezorientaci. To si může každý vyzkoušet na vlastní kůži,” přibližuje Pavel Toufar s tím, že tento a další exponáty pochází přímo z výcvikového kempu NASA v Huntsville v Alabamě.

Simulátor raketoplánu

6 Simulátor raketoplánu

Mezi další interaktivní prvky patří simulátor přistání raketoplánu. Kdo někdy nesnil, jaké to je pilotovat skutečný Space Shuttle? Na výstavě se můžete chopit kniplu a zkusit s raketoplánem bezpečně dosednout na zem. Stejně jako ostatní akční exponáty je pochopitelně i let s raketoplánem součástí vstupného a nic se za něj nedoplácí. „Všechno okolo vás bude blikat, ale nemusíte se ničeho bát. Ovládání raketoplánu bude maximálně zjednodušené a zvládnout ho může každý,“ ubezpečuje Pavel Toufar. „Poletíte bez motorů, nemusíte se starat o nic, jen se chopíte joysticku a buď přistanete, nebo ne,“ dodává. Kabina, v níž bude návštěvník usazen, je prý ale značně autentická.

Skafandr

7 Váš vlastní skafandr

Na výstavě o letech člověka do vesmíru nemohou chybět pochopitelně ani skafandry. Můžete porovnat ruské i americké, historické i současné a jeden z nich si lze dokonce částečně vyzkoušet. „Americký skafandr EMU (Extravehicular Mobility Unit) je určený pro výstup do volného kosmu a lidé se v něm mohou vyfotografovat,“ slibuje Pavel Toufar. Začal se používat při letech raketoplánů Space Shuttle a jeho moderní verzi stále používá i posádka mezinárodní kosmické stanice ISS. Skafandr umožňuje člověku přežít ve volném vesmíru až 8,5 hodiny.

Orbitální stanice

8 Orbitální stanice

Pokud si chcete podle Pavla Toufara vyzkoušet, jak se asi astronauté cítí, když žijí a pracují na orbitální stanici, máte možnost se vžít alespoň na moment do jejich kůže. „Do stylizovaného modulu Mezinárodní kosmické stanice ISS mohou návštěvníci vstoupit a získat představu, kolik prostoru stanice svým obyvatelům poskytuje,“ vypráví Pavel Toufar. Na rozdíl od skutečného modulu jsou vstupy po obou stranách pohodlné, protože skutečná stanice má jen úzké přechodové hermeticky uzavíratelné otvory.

Přečtěte si nové číslo našeho magazínu Metro

  • Stále čekám na telefon z Hollywoodu. Herečka Martha Issová mluví v rozhovoru o své roli v nové české pohádce.
  • Rychlost života se zvyšuje, lidem je z toho zle. Zkušený lékař Jan Hnízdil léči podstatu nemocí a ne jejich projevy.
  • Točíme suši rolky. Na přípravu japonské pochoutky musíte mít hlavně šikovné prsty.
Autor: Jiří Bigas Metro.cz
zpět na článek