metro.cz
Zimní posyp (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Zima byla mírná. Silničáři v roce 2015 spotřebovali 3800 tun soli

  10:33
Silničáři z Technické správy komunikací (TSK) v letošním roce v Praze zatím spotřebovali 3800 tun posypové soli. Do terénu museli vyjíždět třináctkrát, z toho nejčastěji v rámci preventivních posypů. Údaje za celou zimní sezónu ještě nejsou kompletní, pro silničáře totiž končí zima až 31. března. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková.

„Kompletní vyúčtování bude až po skončení zimního období, a to nejdříve v polovině dubna. Zima je podle zákona počítána od 1. listopadu do 31. března,“ uvedla Lišková. K provedení takzvaného preventivního posypu na hlavních komunikacích vyjížděli silničáři šestkrát. Likvidační posyp museli udělat v případě těch nejdůležitějších komunikací třikrát, na ty další pak vyjížděli čtyřikrát. TSK vysílá sypače v takzvaných pořadích od prvního po třetí, a to podle důležitosti komunikací.

Z předběžných čísel pak vyplývá, že prosinec 2013 byl pro silničáře mírnější než ten v roce 2014. Zatímco předchozí zimu v prosinci užili 1643 tun soli, v té poslední to bylo 3674 tun. Zda však byla celkově letošní zima oproti té minulé mírnější, či nikoliv, nelze zatím říci - podle zákona ta letošní ještě neskončila.

Zatím se neví, kolik stála letošní zima

Pokud nesněží, vykonává TSK jinou činnost. „Pokud jsou příznivé klimatické podmínky, je prováděno čištění ulic v režimu letní údržby - pokud neuklízíme sníh a neprovádí se preventivní posyp, vyjíždějí samosběrné metací vozy,“ uvedla mluvčí.

Zimní údržba komunikací vyšla od listopadu 2013 do března 2014 na 543,5 milionu korun. To je v porovnání s předchozí zimou o zhruba 80 milionů korun méně, příčinou úspory bylo mírné počasí. Kolik stála ta letošní, zatím není jasné.

Komentáře

zpět na článek