metro.cz
Informace o územního plánu hlavního města už nemusíte hledat jen na webu, ale můžete si je nainstalovat přímo do mobilu. | foto: IPR PrahaMetro.cz

V Benicích podnikatel Pawlowský stavět nebude, Praha mu to nechce povolit

  17:01
Praha nepovolí stavbu rodinných a bytových domů u Benic, kterou plánuje firma Projekt Sever podnikatele Sebastiana Pawlowského. Radní navrhnou zastupitelstvu, aby ukončilo projednávání změny územního plánu, která by z polí mezi Prahou-Benicemi a Uhříněvsí udělala stavební parcely.

Projekt na výstavbu rada podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé nedoporučila. O změnách územního plánu nebo jejich ukončení bude ještě jednat městské zastupitelstvo. Investor dříve hrozil Praze arbitráží za zmařenou investici ve výši 2,5 miliardy korun.

V Benicích chtěla firma Projekt Sever postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Změnu územního plánu, která by výstavbu povolila, město projednávalo od roku 2006 a tehdejší městské zastupitelstvo ji o o čtyři roky později schválilo.

Proti se ale postavila radnice v Benicích a Městský soud loni rozhodl, že změna je neplatná. Důvodem byla pochybení při jejím projednávání. Tento verdikt potvrdil loni v únoru Nejvyšší správní soud. „Nesprávným postupem hlavního města Prahy byly společnosti Projekt Sever způsobeny škody ve výši minimálně 2,5 miliardy korun,“ napsal poté investor v dopise datovaném 5. května 2014.

Kdo koupil pole, bude mít pole, říká Stropnický

Magistrát podle mluvčí Hrubé investora po rozhodnutí soudu vyzval, aby podal žádost o změnu územního plánu prostřednictvím příslušných městských částí. Právě městská část Benice ale požadovala, aby změnu územního plánu soud zrušil.

Na pozemcích teď může být jen zeleň, pole, zahrádky nebo výhledově sportoviště. Podle náměstka primátorky pro územní rozvoj Matěje Stropnického jde o systémový krok. „Končí praxe, kdy developeři spekulovali koupí levné orné půdy a poté vymáhali po městu její přeměnu na lukrativní stavební parcely. Kdo si koupil pole, bude mít pole,“ řekl Stropnický. Další rozpínání města do krajiny je podle něj nežádoucí a drahé, protože je třeba stavět další infrastrukturu.

Komentáře

zpět na článek