metro.cz

Stanice metra Pekařská se s trasou B zatím nepropojí

  10:07
Obložení stěny ve stylu pražského metra je to první, čeho si návštěvník všimne. Jenže jste v Brně, ve stanici metra Pekařská, která je otevřená teprve od února. Dokonalé podzemní kulisy unikátního baru doplňují nejen dobové hodiny a štípací strojky na jízdenky.
Petr Konrád, jeden ze dvou spolumajitelů baru Pekařská.

Petr Konrád, jeden ze dvou spolumajitelů baru Pekařská. | foto: Archiv Petra Konráda, Jan David,  Metro.cz

„Design našeho metra volně navazuje na estetiku nejstarších stanic trasy A pražského metra, které jsou charakteristické právě použitím futuristických hliníkových obkladů,“ říká pro deník Metro Petr Konrád, jeden ze dvou spolumajitelů baru Pekařská, kteří jsou dlouholetými přáteli se společným zájmem o architekturu. „Chtěli jsme i tím vzdát poctu skvělému nadčasovému designu ze sedmdesátých let, protože tyto stanice metra dodnes patří k nejoceňovanějším a nejkrásnějším na světě,“ podotýká muž, který je původní profesí architekt.

Odkud máte to obložení stěny známé z pražského metra?

Obklad stěny jsme získali ve Šternberku. Společenský sál v kulturním domě měl podhled sestavený ze stejných kachlí, které byly použity v pražském metru na trase A. V roce 2014 prošel kulturní dům rekonstrukcí a tyto hliníkové kachle město Šternberk rozprodávalo, neváhali jsme a několik jich zakoupili. Obklad je tedy ze stejné doby a od stejného výrobce jako ve stanicích pražského metra na nejstarší části trasy A.

Kde se vůbec vzal nápad na otevření baru v Brně, který bude podobný pražské stanici metra?

Při hledání prostoru pro náš bar jsme měli vytipovaných několik prostorů v Brně. Původní úvahy o designu a stylu podniku směřovaly úplně jiným směrem. Ale když jsme viděli podzemní zaklenutý prostor na Pekařské ulici, tak nás hned spontánně napadla stanice metra.

Líbí se mi ty klasické hodiny na stěně, také dotvářejí atmosféru – ty jsou odkud?

V baru je víc klasických stylových doplňků. Například funkční označovače jízdenek, prosvětlené cedule jako v metru, průmyslová televize nebo vámi zmiňované hodiny. Hodiny jsme získali od známého, který takové věci sbírá. A ostatní věci jsme získávali různě, buď přímo z dopravních podniků, nebo se koupily nové. Případně se vyráběly na zakázku přímo pro náš bar.

Vybrali jste pro stanici žlutou barvu, nejednáte už s pražským dopravním podnikem o napojení na jeho stejně barevnou trasu B?

V pražském dopravním podniku jsme zatím jednali jen s mým bratrem, který pracuje v pražském metru jako strojvůdce. Ten je této myšlence nakloněn (smích).

Co vás na provozu barové stanice nejvíc překvapuje?

Otevřeli jsme teprve nedávno, teprve začátkem února. Nejvíce nás zaskočil nečekaně velký zájem o první stanici metra v Brně. To jsme opravdu nečekali, ale jsme samozřejmě rádi.

Lákáte i na jízdenky, jak to funguje?

Máme jízdenky, které si můžete zakoupit na baru. Jízdenka stojí 10 korun a 8 korun, které předáváme na charitu. Můžete si ji označit v označovači u vstupu, pak vám zůstane na památku. Jen upozorním, že jízdenka je nepřestupní a neplatí tedy ani v šalině, autobusu nebo trolejbusu, jen tady v metru (smích).

Kolik se sem vlastně vejde lidí a jaká je návštěvnost?

Kapacita podniku je asi třicet sedících cestujících, ale vejde se k nám i padesát lidí. Návštěvnost je proměnlivá, někdy máme plno a je u nás našlapáno jako v dopravní špičce v pražském metru, jindy se atmosféra podobá spíše posledním poloprázdným spojům.

Jaké máte v nabídce pivo?

Na čepu je Strakonický Dudák jedenáctka za příjemných třicet korun. Pije se samozřejmě nejvíc pivo, ale ani na lihoviny nebo víno prach nesedá.

Když se Pekařská osvědčí, uvažujete, že lidé v Brně budou moct přesedat i na nějakou novou, další stanici?

Po necelých třech měsících provozu jsou takové úvahy ještě předčasné. Uvidíme co přinese další provoz metra (úsměv).

Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek