metro.cz

Světoví architekti a urbanisté představí v metropoli své vize

  5:50
Na konferenci reSITE se každoročně setkávají odborníci z­ celého světa, aby diskutovali o zvyšování kvality života ve městech. Letošní konference se koná 18. a 19. června a ponese se v duchu „sdíleného města“. Proč je akce pro českou metropoli důležitá, vysvětluje Adam Švejda z ­Institutu plánování a­ rozvoje Prahy (IPR).
Adam Švejda z ­Institutu plánování a­ rozvoje Prahy (IPR). | foto: Archiv Adama ŠvejdyMetro.cz

Kterou přednášku byste určitě doporučil?

Určitě si nenechám ujít přednášku bývalého starosty Reykjavíku Jóna Gnarra. Je to bývalý herec a komik, který se k řízení města dostal tak trochu náhodou v dosti turbulentním období ekonomické krize. Nejenže se této role zhostil velice dobře, ale poukázal na to, jak důležité je komunikovat a spolupracovat s občany. Inspirativní bude určitě i přednáška Jamese Cornera, který projektoval High Line Park v New Yorku, a v neposlední řadě „naší“ Pavly Melkové z Institutu plánování a­ rozvoje Prahy o tvorbě veřejných prostranství v Praze.

Proč IPR podporuje právě tuto konferenci?

Jedná se o největší akci svého druhu ve střední Evropě a ­i my jsme zvyklí přemýšlet o městě a světě kolem nás ve velkém měřítku. Myslíme si, že je nutné otevírat celospolečenskou debatu o tvorbě a­ směřování města a zároveň zajistit hlubší spolupráci mezi městem, odborníky a ­občany. reSITE vnímáme jako unikátní platformu, která nám v tomto úsilí pomáhá.

Čím může reSITE Prahu inspirovat?

Každý rok na konferenci přijíždějí světové špičky z­ oboru architektury, urbanismu a ­městského plánování a ­řeší akutní problémy naší doby. Jedná se o témata, kterými se Praha musí zabývat také – jak překonávat bariéry mezi veřejnou a soukromou sférou, jak vytvářet kvalitní veřejná prostranství nebo jak zapojovat občany do plánování.

Už se nápady z konference nějak projevily?

Letošní konference se z velké části zabývá technologickými inovacemi, které napomáhají lepší správě města. V ­IPR Praha je toto velké téma, jsme jednou z nejotevřenějších institucí a v minulosti jsme získali již několik ocenění za zpřístupňování dat veřejnosti. Dokonce jsme přešli kompletně do režimu open data a umožňujeme všem zájemcům stahovat naše geografické informace o Praze.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek