metro.cz

Národní muzeum připravilo akce k 70. výročí ukončení druhé světové války

  13:32
Národní muzeum připomíná řadou akcí 70. výročí ukončení druhé světové války. Například v Národním památníku na Vítkově je výstava s názvem „Společnost na přelomu. Konec druhé světové války a české země“. Její součástí je i pero, jímž byla 8. května 1945 v Praze podepsána kapitulace německých vojsk.
Bombardování Prahy | foto: Vojenský historický ústav

„Návštěvníci si mohou vybrat i z široké nabídky komentovaných prohlídek o osudu památníku v průběhu válečných let, workshopů a filmových představení. Těšit se mohou i na unikátní prezentaci pojízdné techniky a dobového vojenského tábora,“ oznámila dnes mluvčí muzea Tereza Petáková. Výstava se věnuje tématům jako osvobození Československa, Pražské povstání a podepsání příměří, vznik takzvané třetí republiky, návrat perzekuovaných z věznic a koncentračních táborů, vyrovnání se s kolaboranty a válečnými zločinci či odsun Němců.

Pro milovníky vojenské techniky a výstroje je připravena v rámci Pražské muzejní noci na 13. června vzpomínková akce k 70. výročí návratu Československé samostatné obrněné brigády do osvobozené vlasti v květnu 1945. Unikátní prezentace pojízdné techniky a dobového tábora upozorní na činnost československé pozemní armády na západním bojišti u severofrancouzského města Dunkerque. „Při příležitosti výročí konce války vyzývá Národní muzeum veřejnost, aby se podělila o své vzpomínky na toto období,“ uvedla Petáková. Vlastní paměti i příběhy vyprávěné rodiči nebo prarodiči a naskenované fotografie mohou zájemci posílat na adresu nm@nm.cz.

Vojáci budou vzpomínat

Na rodiny s dětmi a školní skupiny se zaměří 23. května další akce z cyklu Aspoň na víkend. Malí návštěvníci a jejich doprovod se setkají s vojáky v dobových uniformách, nebude chybět ani oblíbená výtvarná dílna. Vzdělávací program Od Mnichova k osvobození určený školním skupinám provede studenty československými dějinami let 1938-1947.

Po projekci filmů s tematikou 2. světové války bude následovat prohlídka expozicí Křižovatky české a československé státnosti se zaměřením na mnichovské události a atentát na Heydricha. Program zakončí setkání a vyprávění vojáků z Československé obce legionářské.

Autor: ČTK
zpět na článek