metro.cz
Nová lavička na Václavském náměstí | foto: SNMPMetro.cz

Sezení pod koněm bude příjemnější. Na Václavském náměstí se objeví nové lavičky

  11:12
O výměnu starých laviček, na kterých zapracoval čas a ruce vandalů, se postará Sdružení Nového Města pražského. „Původně jsme chtěli, aby si každý mohl adoptovat lavičku a třeba ji zadat sochaři nebo mladému umělci,“ vysvětluje Otakar John ze sdružení. Původní plán se ale ukázal jako příliš nákladný, navíc ty staré jsou dílem architekta Stanislava Hubičky a nové musely splňovat řadu nařízení a předpisů.

Sdružení tak jen kompletně vyčistí kamenné podstavce a vymění stará dřevěná prkna za nová. „Přijde to zhruba na šest tisíc za jednu lavičku,“ vypočítává John. Na lavičkách se také nově objeví český a anglický citát, který si může vybrat sponzor obnovy lavičky. Výměna by měla začít v červnu. „Dotahujeme poslední povolení a razítka,“ potvrzuje John. Sdružení také chystá spuštění rezervačního systému, aby si každý zájemce o některou z osmdesáti tří laviček mohl vybrat tu svou. První, kde opravu zaplatilo sdružení, stojí uprostřed náměstí u hotelu Jalta.

Organizátoři počítají s tím, že lavičky na náměstí vydrží až do chystané obnovy náměstí, která proběhne podle plánů studia Cígler Marani Architects, které vyhrálo soutěž na obnovu místního prostoru.

Komentáře

zpět na článek