metro.cz

Chcete dárek a blahopřání od starosty? Musíte o to „žadonit“

  6:02
Vítání občánků nebo životní jubilea patří mezi tradiční akce radnic, kterých se odehraje několik do roka. Od doby, co se musí obyvatelé sami na ceremoniál přihlásit, těchto akcí ubylo zhruba o polovinu.
Radnice Prahy 6 | foto: Praha 6

Kytka pro maminku, bryndáček nebo leporelo pro miminko a památeční fotka. Takové dárky zpravidla rozdávaly radnice při tradičním vítáním občánků a rozdávají i nadále. Jen s tím rozdílem, že pokud o dárky a slavnostní obřad stojí, musejí si o ně rodiče sami říct. Kvůli změně zákona totiž radnice už na obřad nesmějí zvát samy od sebe.

To samé platí také tehdy, když si chtějí senioři nechat popřát od starostů k životnímu jubileu, například ke zlaté svatbě. „Zaznamenali jsme i stížnosti, že není pro občany seniorského věku vhodné, aby museli žadonit o dárek a přání k jejich jubileu. A některé novopečené maminky zase konstatovaly, že nebýt náhody, tak nevěděly, že se na vítání občánků musí přihlásit,“ přibližuje svízele Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1, která by si přála návrat ke starým pořádkům.
Jak dokládají čísla, obřadů ubylo. „V současnosti se děti, jejichž rodiče projeví o akci zájem, vítají asi šestkrát do roka,“ přibližuje Kateřina Veselá z radnice Prahy 2. Dokud pozvánky chodily, akce se tu konaly až dvanáctkrát ročně.

Podle mluvčího Prahy 3 Stanislava Kněnického se například v roce 2012, kdy ještě rodiče zvali, odehrálo 60 obřadů. Při nich dostalo ocenění 478 dětí. V roce 2014 šlo už jen o 22 obřadů s 211 dětmi. Snížení počtu obřadů zhruba o polovinu hlásí také další městské části. Ty se přesto shodují, že zájem o ceremoniál je a rušit ho nehodlají.

Na vítání občánků ušetří

Kvůli ochraně osobních údajů nesmějí od roku 2013 radnice nahlížet do evidence obyvatel a bez souhlasu zasílat pozvánky k vítání občánků nebo blahpořání k jubileu.

  • Radnice tak vybízejí k účasti na akcích prostřednictvím webu nebo radničních novin.
  • Ačkoliv to městské části nepřiznávají, se změnou zákona na akcích ušetřily, neboť počet obřadů se snížil asi o polovinu méně.
  •  Například Praha 1 dává dárky v hodnotě 1150 korun na dítě, Praha 3 poukaz na věci v hodnotě tisíc korun, v případě Prahy 6 hodnota darů dosahuje 530 korun, na Praze 7 je to 480 korun. Praha 5 má na vítání vyčleněno ročně 230 tisíc.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek