metro.cz

Falešný ekonom ze zemědělského muzea se policii přiznal, u soudu mlčel

  11:48aktualizováno  15:07
Uprchlý vězeň Vladimír Prokop, který se loni nechal pod cizí identitou zaměstnat jako ekonom v Národním zemědělském muzeu a zpronevěřil tam 9,6 milionu korun, dnes u soudu odmítl vypovídat kvůli špatnému psychickému stavu. Soudce následně přečetl jeho výpověď na policii, v níž se Prokop k činu přiznal.
Požár v Národním zemědělském muzeu | foto: Pavel Doubrava

Třiačtyřicetiletý Prokop je desetkrát trestaným recidivistou. Z královéhradecké věznice uprchl v červnu 2013 tak, že přelezl 3,5 metru vysoký plot. Potom stopl auto do Prahy, kde si od kolemjdoucího půjčil telefon a zavolal domů. „Chtěl jsem být se svou matkou, strašně se mi po ní stýskalo,“zdůvodnil útěk policistům, kterým unikal 11 měsíců.

Před svým opětovným dopadením údajně celou dobu bydlel u matky a nijak se neskrýval, například s ní chodil na nákupy. Později si na internetu všiml inzerátu Národního zemědělského muzea, které hledalo zaměstnance na pozici vedoucího ekonoma, a rozhodl se, že místo získá.

Nejprve si opatřil cizí doklady od Libora Lišky - muže, jemuž slíbil, že jej zaměstná jako nočního hlídače. Poté zfalšoval vysokoškolský diplom a pod Liškovým jménem se přihlásil do přijímacího řízení, které vyhrál.

„Dostal jsem odborné otázky ohledně příspěvkové organizace,“ popsal později muž, který podle dřívějších vyjádření soudních znalců spadá svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně. V muzeu začal pracovat od poloviny ledna loňského roku. Od 25. března do 1. dubna pak podle obžaloby postupně převáděl peníze z účtu instituce na účet své známé Lenky Holubové, která je vybírala a hotovost mu nosila.

Žena dnes uvedla, že Prokop jí nejprve slíbil zaměstnání v muzeu, ale když kvůli tomu dala výpověď v práci, tvrdil jí, že se v instituci změnila situace. Nabídl jí prý však, že ji místo toho zaměstná u firmy, pro kterou měla zakládat a spravovat účty na své jméno. Vyvádění peněz z muzea jí Prokop údajně zdůvodňoval tím, že částky nosí na ministerstvo zemědělství a že jsou určené na výzkum dotovaný z Bruselu.

Policie Holubovou původně obvinila z trestného činu, později ale změnila názor a žena má nyní postavení svědkyně. „Já jsem mu věřila,“ uvedla dnes soudu, proč jí nepřipadalo divné předávat Prokopovi, kterého znala z internetové seznamky pod smyšleným jménem Michal Soukup, vysoké částky na ulici či autobusových zastávkách.

U soudu vypovídala také personalistka zemědělského muzea. „Působil na mě tak, že nemá páru o tom, co dělá,“ vzpomínala na Prokopovo pracovní nasazení. Muže údajně z vlastní iniciativy přijala nová ředitelka instituce Eva Balaštíková poté, co vyštípala bývalou ekonomku. Personalistka si myslela, že Prokop je ředitelčin známý, kontrolu jeho dokladů proto neprovedla.

Peníze zpronevěřil už Českobratrské církve evangelické

Prokop byl v minulosti odsouzen mimo jiné za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické. V církvi rovněž pracoval jako vedoucí ekonomického oddělení a připravil ji o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé bankovky našli policisté u něj doma v igelitových taškách.

Na žádost Vězeňské služby dnes soudce ponechal Prokopovi pouta i v jednací síni. Obžalovaný však brzy prohlásil, že žádá o projednání kauzy i vynesení rozsudku v jeho nepřítomnosti. Stěžoval si na zdraví i na přítomnost novinářů. Soudce mu vyhověl a Prokop putoval zpátky do věznice. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý, verdikt chce pražský městský soud vyhlásit nejpozději ve středu.

Autor: ČTK
zpět na článek