metro.cz

Vodu v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít minimálně do středy

  12:14aktualizováno  15:48
Obyvatelé Dejvic a Bubenče si musí až do poloviny týdne zajistit pitnou vodu z přistavených cisteren. Ještě během pondělí jejich počet v postižené oblasti vzroste na šedesát.

Další 1 fotografie v galerii
Dejvicích a Bubenči teče z kohoutků závadná vody, pro ji lidé musí brát z přistavených cisteren. | foto: Jan MarekMetro.cz

Do vody se dostaly koliformní bakterie a lidé ji nemůžou využívat ani po převaření a vhodná není ani pro ústní hygienu. Podle zástupců Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) bude nutné provést ještě další testy.

Situaci obyvatel Prahy 6 řšil dnes dvakrát krizový štáb městské části. „Radnice Prahy 6 bude do škol, domů pro seniory a léčeben dlouhodobě nemocných vozit balenou vodu,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář po zasedání krizového štábu. „V terénu jsou pracovníci i mikrobus, který rozváží vodu. Situaci monitorujeme a zatím zvládáme,“ řekl Kolář.

Pravděpodobnou příčinou výskytu bakterií byl pokles tlaku ve vodovodu, při kterém byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě.

S podobnou přípojkou se PVK v Dejvicích už setkaly. „Budeme ji hledat asi na kilometrovém úseku pomocí kamerového systému,“ řekl Mrkos. Pátrat budou mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat.

V současné době PVK vodovod proplachuje, nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty. Podle Mrkose první rozbory PVK prováděly preventivně v pátek, protože při výměně vodoměrů klesal tlak v síti. „Než jsme dostali výsledky rozborů, které trvají jeden den, už jsme měli informace z nemocnic,“ řekl ředitel vodohospodářů.

Lidé, kteří vyhledali kvůli střevním potížím lékaře, budou moci žádat kompenzaci. Po vyčíslení ušlého zisku dostanou odškodnění i firmy, PVK jsou pro takové případy pojištěny.

V oblasti je navzdory problémům otevřena většina restaurací. Jejich zaměstnanci chodí pro vodu k cisternám, od rána byli už několikrát. V omezeném provozu fungují také menzy v areálu ČVUT, prodává se jen balené jídlo a pití. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové mohou stravovací zařízení mít otevřeno, situaci ale musí přizpůsobit svůj režim.

Autor: ČTK
zpět na článek