metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích. | foto: Městská část KunraticeMetro.cz

Solární panely ušetří školám a školkám peníze

  16:58
Sluneční energie může sloužit také k výuce dětí. Výroba solární energie pomocí panelů na střechách má šetřit životní prostředí, ale zároveň i peníze.

Do střešních panelů se rozhodla investovat i městská část Kunratice, a to na právě na místní základní školu. Že kromě finančních úspor využívají výrobu energie i při vzdělávání, potvrzuje i starostka Kunratic Lenka Alinčová.

„Nezanedbatelným důvodem byla snaha názorně přiblížit žákům školy výrobu obnovitelné energie. Ve vstupní části školy je umístěn monitor, kde mohou průběžně sledovat, kolik energie se právě vyrábí i kolik jí bylo vyrobeno od zprovoznění elektrárny. A to včetně její hodnoty. Děti o tyto údaje projevují značný zájem,“ říká Alinčová.

„Vyrobená energie se využívá pro provoz školy a nevyužité přebytky se prodávají do veřejné sítě. Tyto zisky jdou do rezervního fondu školy a ta z nich platí elektřinu, kterou například v zimě nebo večer panely nevyrobí,“ konstatuje starostka.

Jiný přístup zvolila městská ást Praha 10, která do mateřské a základní školy U Roháčových kasáren a mateřských škol Chmelová a Nedvězská nechala solární panely nainstalovat a do dnešní doby je spravuje.

„Fotovoltaický systém jsme nainstalovali v letech 2010 a 2011,“ uvedl mluvčí městské části Praha 10 Vít Novák. Školy pak vyrobenou energii prodávají a vydělané peníze mohou podle vlastního uvážení investovat. „Pro ně to znamená výdělky v řádech jednoho či dvou set tisíc měsíčně,“ dodává mluvčí.

Komentáře

zpět na článek